Как държавите-членки ще прилагат реформираната ОСП – „зелени мерки“, малки ферми, “млад фермер” и др.

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Всички държави-членки трябваше до 1-ви август да съобщят на Европейската комисия как ще изразходват своите средства за развитие на селските райони от ЕС. Ето как различните държави са обявили, че ще прилагат някои мерки от Общата селскостопанска политика за периода 2015-2020 г.:

Екологично насочени площи (ЕНП)

Дания обяви, че за „зелени характеристики“ ще се смятат угари, буферни зони, междинни култури и култури, които се отглеждат за кратко време, както и характеристики на пейзажа като езера и др. Датското министерство на земеделието определи, че 30% от ЕНП подлежат на договор с агроекологична асоциация според Втори стълб.

Нидерландия реши, че буферни зони, които могат да бъдат комбинирани с ровове, протеинови култури, междинни култури или характеристики на пейзажа ще бъдат включени в списъка с характеристиките на нейните Екологично насочени площи, но само онези, които в момента попадат в агроекологичната схема на Втори стълб. Въпреки това рововете и характеристиките на пейзажа поотделно не може да бъдат квалифицирани като ЕНП.

Австрия включи в списъка на своите ЕНП угари, буферни зони, междинни култури и култури, които се отглеждат за кратко време, както и азотфиксиращи култури (например соя и люцерна). Швеция ще смята угари, азотфиксиращи култури и зелени полета за ЕНП. Франция и Унгария обявиха, че ще приемат всички ЕНП, включени в основния списък на ЕС и няма да има други ограничения.

Малки ферми

От 2015 г. ЕНП може да се предостави възможност на страните членки да изберат да прилагат ЕНП, за да опростят процедурата за предоставяне на финансова помощ за малките бенефициенти по ОСП. Онези страни, които изберат да прилагат схемата, ще определят една фиксирана сума за своите фермери. Бенефициентите ще бъдат изключени от „Зелените изисквания“ и ще се възползват от предимствата на опростените изисквания за кръстосано съответствие. До 10% от бюджета на страната по Първи стълб ще се използват за схемата за малките ферми.

Германия, Гърция, Испания и Австрия решиха да прилагат схемата и ще опускат на всеки бенефициент по минимум 1 250 евро. Латвия, Полша и Португалия ще дадат по 500 евро на всеки бенефициент. Румъния избра да отдели 10% от бюджета си по Първи стълб за подпомагане на малките ферми, а Унгария ще отдели за тях 4.58% от своите средства по Първи стълб.

Млади фермери

След 2015 г. страните членки са длъжни да предоставят на младите си фермери надбавки над основните плащания. Фермерите на възраст до 40 г. ще получат добавка от 25% за определени площи като плащане над основното плащане за период от пет години или докато навършат 40 г. До 2% от бюджета на всяка страна по Първи стълб ще бъдат използвани за финансиране на тези плащания. Площта в хектари, които ще се включат в схемата, ще бъде базирана на средния размер на фермите в държавата, но при определени минимум от 25 ха и максимум от 90 ха.

България заедно с Ирландия, Гърция, Испания, Италия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Австрия, Полша, Португалия, Румъния, Финландия и Уелс (Великобритания) ще използват максимумът – 2% от своите бюджети по Първи стълб за тази мярка, докато изборът на Чешката република е за 1%, на Дания за 1.7%, на Германия за 1%, на Франция за 1%, Латвия 1% и Унгария 0.6%.

Активен фермер

Като част от реформата на ОСП 2014-2020 г. ЕС определи общ списък на лицата, които не се считат за фермери. Според него не се отпускат директни плащания на лица, които експлоатират летища, железопътни услуги, водни съоръжения, услуги в сферата на недвижимите имоти, спортни игрища и места за отдих.

В допълнение на това Германия реши да прибави към този „негативен списък“ компании в минодобива, а Италия ще прибави държавната администрация (като правителствени служби и общини), банки и финансови институции.

Области с естествени ограничения

От идния януари страните членки ще могат да отпускат допълнителни плащания на фермери в необлагодетелствани райони, които ще бъдат преименувани в райони, където има естествени пречки на природата и климата. До 5% от бюджета по Първи стълб на всяка страна ще отиде за тези райони. Някои държави избраха да не използват тази мярка, но Чешката Република ще отдели за нея 5%, Дания – 1%, а Гърция – 3%. По план тези държави ще пренасочат средства от директните плащания за тези непривилегировани фермери.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА