
Ставката е 158,40 лв. на загинало животно От 26 април до 5 май 2022 г. […]
Отглеждане на овце и кози – това е традиционен отрасъл от животновъдството в България. По последни данни общия брой на овцете увеличава с около 2% до 1 360 хил. броя, като млечните овце-майки нараснат с 1,6%, а тези от месодайно направление – с 0,6%. Общият брой на козите също нараства с около 1%, достигайки около 257 хил. броя.
Средният брой на овцете в стопанство нараства с 13,3% на годишна база, а този на овцете-майки – с 13,8%. При козите-майки нарастването е с 10,7%.
В момента подпомагането на земеделските стопани, отглеждащи животни, се осъществява чрез осем схеми за обвързано с производството подпомагане – за крави с предназначение за мляко или месо, овце-майки, кози-майки и биволи.
Земеделските стопани, отглеждащи животни под селекционен контрол, се подпомагат по отделни схеми за млечни и месодайни крави, овце-майки и кози-майки.
Подпомагат се земеделските стопани, които отглеждат от 10 до 49 овце-майки и/или кози–майки в планинските райони, с цел запазване нивото на производство в тази категория стопанства.
По схемата се предоставя подкрепа на земеделски стопани, които отглеждат 50 и повече овце-майки под селекционен контрол от една порода, и/или 20 и повече кози-майки под селекционен контрол от една порода.
Българските автохтонни (месни) породи овце и кози в последните години все повече намаляват, но не липсват и такива стопани, които полагат грижи специално за тях.
Такива породи овце са: Каракачанска, Реплянска, Дъбенска, Свищовска, Плевенска черноглава, Карнобатска и др. А сред родните породи кози са Българската бяла млечна коза и Местни дългокосмести кози.
Овцевъдството и козевъдството са сред поминъците на нашето общество още от древността и са развити в различна степен по територията на цялата страна. Отскоро и в двата сектора се наблюдава отглеждането на все по-голямо количество изцяло месодайни породи.
Продукцията от овцете и козите е изключително разнообразна и намира място както на вътрешния, така и на чуждестранния пазар. България е известна със своите качествени млечни продукти, но също така има силни позиции в износа на агнешко и ярешко за страните от Южна Европа и Близкия изток.
В уеб платформата на Agrozona.bg можете да се намери актуална информация относно сектора на отглеждане на овце и кози – тяхното развитие, тенденции, пазари, субсидии, болести и други.
Ставката е 158,40 лв. на загинало животно От 26 април до 5 май 2022 г. […]
Фамилия Георгиеви успява да построи мини-мандра и да преработва млякото от 200 животни от […]
Помощта ще се плати до 20 юни, уверяват от ДФ „Земеделие“ От днес, 18 април, […]
Кулинарният спец Ути Бъчваров ще е гост в първия ден на десетото издание на […]
Инвестицията е свързана с производството на овче мляко и агнета за месо Едноличен търговец „Туги-Ф-Февзи […]
Животновъдите настояват приемът по схемата да започне максимално бързо Ставките по ковид мярката за дребни […]
По време на днешната среща със земеделският министър със животновъдите, от Националната овцевъдна и […]
Агнешко от Северна Македония подбива цените на родното производство Месец преди Великден се наблюдава презапасяване […]
Над 500 000 български агнета ще се реализират по Великден и Гергьовден, няма нужда […]
Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) нареди за плащане близо 20 млн. лв. (19 431 786лв.) по […]
Заявените животни ще трябва да се гледат поне 80 дни и ще могат да […]
Отпадат част от подаваните документи, прецизират площта за животните Да отпадне изискването за подаване на […]
Новата интервенция ще подпомага и стопани, които намаляват употребата на антибиотици в стопанството Минимум 120 […]
Предварителните разчети на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) за производството на краве […]
Вижте какви са ставките за различните животни Управителният съвет на Държавен фонд „Земеделие“ утвърди 24 […]