
До 31 януари стопаните, които са отглеждали картофи, лук и чесън и са кандидати […]
Лукът е двугодишно тревисто растение от семейство Амарилисови. Едноименният род обединява около 400 вида, които се развиват в Северното полукълбо при условията на добри грижи и редовно напояване.
Растението образуват луковица със сплесната форма, която е покрита с люспи в различен цвят – от бял до лилав. Листата са с линейна форма, като при кромида със във формата на тръбичка, а при чесъна и праза – във вид на тясна пластина. Височината на растенията може да достигне до 100 см.
Той образува чадъресто съцветие от множество малки цветчета, които са с дълги дръжки. Най-известните видове лук са кромид, чесън, праз, многогодишен, но има и декоративни, като гигантски, холандски и много други.
Той се отнася към светлолюбивите растения, като най-добре вирее на сухи и добре осветени участъци. Субстратът за културата трябва да е наситен с органични вещества, като почвената реакция е най-добре да е слабо алкална или неутрална.
Поливки се правят на седмичен принцип, като на всеки квадратен метър площ се осигуряват по 10 литра вода.
У нас дейността свързана с отглеждане на лук е традиционен поминък в земеделските райони на страната, като през последните години интересът към тях се увеличава. Най-много кромид зрял лук се отглежда в Южния централен район, където през 2018 г. са добити 50% от количествата в размер на над 20 хил. тона.
Получените количества от културата са в размер на над 41 хил. тона. През последните години площите, заети с лукови култури се увеличават, като през 2018 г. земята, засадена с кромид, се оценява на над 3,6 хил. ха, а с чесън – близо 420 ха.
През 2018 г. реколтата от чесън е в размер на над 1,7 хил. тона. Перспективно е и култивирането на лук и чесън в оранжерии, от които продукцията се предлага на пазара през цялата година.
В Agrozona.bg ще намерите полезна информация за начина на отглеждане на лук при всеки от различните му видове, сроковете за засаждане, както и най-добрите съвети за агротехниката на културата.
Полезни за читателите ще бъдат и материалите, които са посветени на растителнозащитните мероприятия при лука, както и начините за справяне с болестите и вредителите с народни средства и билки.
На страницата можете да намерите и актуална пазарна информация в национален и световен план, както и възможности за подпомагане на производството.
До 31 януари стопаните, които са отглеждали картофи, лук и чесън и са кандидати […]
Те трябва да са отглеждали картофи, лук и чесън до 31 декември 2021 г До […]
Стопаните ще могат да изпращат и електронно описите си, но в по-кратки срокове От днес, […]
Изпуснете ли точния момент, може да изхвърлите част от реколтата Най-верният признак, че лукът е […]
Най-големият проблем за производителите на лук днес се явява фузариозата, или фузарийното гниене, което […]
Със 109% се е увеличило оранжерийното производството на пипер в страната през 2019 г., […]
Заради кризата с коронавируса, собствениците на оранжерии в Югозападна България намаляват производството си. Причина […]
Световните продажби на лук и шалот през 2018 г. се увеличават с 4,5% в […]
Лукът ще повиши цената си, предвиди пред Агрозона Владимир Иванов, председател на Държавната комисия […]
На седмична база цената е с 9% нагоре Кромидът поскъпва с 8,9% на седмична база, […]
Киев импортира 62 пъти повече лук от началото на годината През първите два месеца на […]
В повечето райони на Китай предстой да започне сезонът за производство на лук за […]