В началото на 2015 г. отварят всички мерки по ОП „Морско дело и рибарство 2014-2020 г.“

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Началото на следващата година е оптимистичният срок, в който всички мерки по програма „Морско дело и рибарство 2014-2020 г.” може да бъдат отворени, при това едновременно. Това обяви зам.-министърът на земеделието в оставка инж. Валентина Маринова по време на публично представяне на програмата, организирано днес от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). През новия програмен период ще се наблегне на развитието на конкурентоспособен сектор рибарство и аквакултури, като мярката за развитие на пазари и преработвателни предприятия е с четири пъти по-голям бюджет от миналогодишния. Сред другите основни приоритети са и контрола, опазването и събирането на данни и работа с научни институти.

Целият бюджет на програмата е 113 543 226 евро – с 8 млн. евро повече в сравнение с миналия програмен период. Около 88 млн. евро са осигурени от ЕС, а останалите са национално финансиране. Приоритетите, за които ще се изхарчат тези средства, са: Насърчаване на устойчиво рибарство и аквакултури, основани на знания и характеризиращо се с ефективно използване на ресурсите; насърчаване на заетостта и териториалното сближаване; насърчаване на предлагането на пазара и преработването; насърчаване на изпълнението на интегрираната морска политика.

Съобразно с тези  приоритети е направено разпределение на общо 22 мерки, които ща бъдат финансирани в периода 2014-2020 г. Вижте мерките и бюджетите за тях!

Представители на бранша изразиха загриженост от финансовото разпределение на мерките. Сред основните проблеми, очертани от тях беше начинът, по който се определя бюджетът на местните инициативни групи (МИГ). Реално сега се получава така, че няколко населени места трябва да се справят с несъразмерно малък бюджет. Отговорът от  Цветанка Палазова, директор на дирекция „Европейски фонд за рибарство“, беше, че тези стойности се определят по зададени от Брюксел критерии, а детайлите се определят от всяка МИГ.

Друг проблем, посочен от производителите беше, че бюджетът за скрапиране на стари кораби е прекалено малък – 800 хил. евро. Решението, според Цветанка Палазова, е във възможността, дадена за прехвърляне на средства от мерките, към които няма голям интерес към онези, за които средствата не достигат поради голям интерес.

До 1 септември България трябва да изпрати крайния вариант на Брюксел. След това Комисията трябва да върне проекта с коментари и в края на тази или началото на следващата година може да бъде получено одобрение.

Цветанка Палазова обяви, че проекто-програмата е публикувана на сайта на ИАРА и в рамките на 20 дни всеки, който има конкретни предложения за промяна в него, може да ги отрази директно на сайта. Експертът поясни, че това не е окончателният вариант на програмата и предстои поне още едно тематично обсъждане преди изпращането му в Брюксел.

Лилия Александрова

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА