Земеделските министри на ЕС не приеха промените в млечния сектор

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Страните-членки не успяха да постигнат съгласие за промяна на така наречения „коефициент за маслена корекция“, който можеше да влезе в сила през последната година от действието на млечните квоти. До 30 юни Европейската комисия трябва да представи доклад за развитието на пазара в млечния сектор в ЕС. Документът трябва да включва всички мерки, които трябва да се вземат за стимулиране на развитието на пазара в млечния сектор.

Австрия, чийто производители изпитват трудности заради така наречените „такси за свръхпроизводство“ над квотите за мляко, предложи коефициентът да се промени, за да се постигне увеличение на квотите по алтернативен начин и така де се помогне на производителите през последната година (2014/15 г.) от изпълнението на квотите. Това предложение обаче не намери подкрепа при по-голямата част от земеделските министри в ЕС. Ето защо следващото председателство на Съвета (италианското) ще трябва да търси други инструменти за подкрепа на млечния сектор.

Страните-членки от месеци обсъждат промяната на правилата в млечния сектор. Последната редакция на проекта, представен от гръцкото председателство на Съвета, съдържаше и предложенията на Испания. „Против“ проекта гласуваха Франция, България, Италия, Швеция, Унгария, Чешката Република, Словакия и Словения. „За“ него бяха Дания, Германия, Ирландия, Нидерландия, Латвия, Полша и Белгия, но те бяха малцинство. Еврокомисарят по земеделие Дачиан Чолош изрази съжаление, че проектът не е приет и отбеляза, че той е първият застъпник за това Съветът да заеме определена позиция за бъдещето на важния млечен сектор.

Доклад за „млечния пакет“

Министрите на земеделието на ЕС бяха запознати с доклад на Европейската комисия, в който се казва, че е необходимо повече време, за да се усети ефектът от „млечния пакет“, който предвижда стимулиране на създаването и работата на организации на производители и колективни преговори. В това отношение някои страни-членки, сред които и България, вече прилагат успешно новите правила, отбелязва Комисията.

Най-голямата европейска фермерска организация Копа Коджека изрази разочарование от липсата на споразумение между страните-членки относно „млечния пакет“. Председателят на работната група в млечния сектор, Мансел Реймънд, обяви: „Производителите искат да получат ясен знак за това накъде върви развитието на млечния сектор в краткосрочен и в дългосрочен план. При нарастваща конкуренция от други световни производители и при положение, че се предвижда търсенето на млечни продукти в световен мащаб да има годишен растеж от 2.3% до 2020 г., производителите в ЕС трябва да имат условията да се възползват от нарастващите възможности на световните пазари.“

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА