Плащанията в новата ОСП

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Средствата, отделени за земеделие в Общата селскостопанска политика за периода 2014-2020 г., възлизат на 15 011 070 040 лв.

Сумата, предвидена за подпомагане на икономически уязвими ферми за секторите “Краве мляко” и “Овце-майки и кози-майки”, е 46 млн. лв. За сектора на плодовете и зеленчуците са отредени 37 млн. лв.

Нова схема за специфична подкрепа през 2014 г. е подпомагането на сектор “Говеждо месо” за крави и бозаещи телета. Финансирането е в размер на 20 млн. лв като условието е животните да са идентифицирани и регистрирани в системата на Българската агенция по безопасност на храните и да не се подпомагат по Схемата за специфична подкрепа на млечни крави. От финансирането могат да се възползват фермери, които отглеждат поне 5 крави с бозаещи телета и не притежават индивидуална млечна квота.

Схемите за национални доплащания през 2014 г. са 4.  Първата е схема за единно плащане на единица площ (евро/ха). Втората и третата схема са необвързани и са съответно за тютюн и плащане за едър рогат добитък. Схема 4 е обвързана и се отнася до плащане за овце майки и кози майки.

Преразпределителното плащане зависи от решението на отделните страни в ЕС. Бюджетът му е до 30% от бюджета на държавните плащания. Надбавка за първите хектари на един фермер се получава до първите 30 хектара и не може да е по-голяма от 65% от средното плащане на хектар. От 2015 г. преразпределителното плащане може да се прилага като алтернатива на редуцирането на директните плащания.

От тази година се прилагат следните законоустановени изисквания за управление:

  • ограничения при използването на препарати за растителна защита;
  • ограничения за употребата на определени субстанции с хормонално или тиреостатично действие и на бета-антагонисти при животни;
  • законодателство за храните и фуражите;
  • профилактика и контрол на трансмисивни спонгиформни енцефалопатии;
  • контрол на болестта шап, везикулозна болест по свинете и болестта син език;

При неспазване на изискванията се налагат финансови санкции. Неспазването се разделя на два типа – заради небрежност и умишлено. Наказанията при проявена небрежност логично са по-ниски от умишленото заобикаляне на изискванията. Санкциите при проявено невнимание са в размер на 1%, 3% или 5% от финансирането в зависимост от нарушенията. Ако те се повторят, подпомагането се намалява с 15%. При умишлено несъобразяване с изискванията удръжката от подпомагането започва от 15% и може да достигне 100% от субсидията.

Обвързаните плащания отново зависят от националните решения на държавата. Прилагат се за изрично изброени в регламента сектори и след задължителна нотификация пред ЕК. Те важат само за сектори или региони, в които специфични видове селскостопански практики или специфични селскостопански сектори претърпяват определени трудности и са особено важни по икономически и/или социални и/или екологични причини. Плащанията се отпускат само в степен, в която да се даде стимул за поддържане на настоящите равнища на производство във въпросните региони.

По решение на отделните държави се отпуска и преходната национална помощ. Тя се прилага единствено за страните, в които действа Схемата за единно плащане на площ, и изцяло се основава на схемите за национални доплащания, които са се прилагали през 2013 г. Размерът й е намаляващ  в срок до 2020 г.

Дейностите, които могат да бъдат признати за “зелени” плащания, са поддържане на съществуващите постоянно затревени площи, диверсифициране на културите и поддържане на екологично насочени площи. За всяка от тях има специфични изисквания.

Задължително за държавите членки е плащането на младите земеделски стопани. То се извършва за период от максимум 5 години като млади земеделски стопани са тези, които за пръв път създават земеделско стопанство като ръководители на стопанството или които вече са създали такова стопанство в рамките на пет години преди подаването за пръв път на заявление по схемата за основно плащане или по схемата за единно плащане на площ и тези, които са на не повече от 40 години в годината на подаване на заявлението.

Схемата за дребните земеделски стопани е въпрос на национално решение. Бюджетът й е до 10% от директните плащания и замества плащанията по всички останали схеми. За периода на участие в схемата земеделските стопани трябва да поддържат най-малко такъв брой хектари, който съответства на броя на отговарящите на условията за подпомагане хектари, декларирани през 2015 г.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА