Готова е проектонаредбата за инвестиции в материални активи на малки стопанства

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
7 Минути

Агроминистерството публикува проект на наредба за прилагане на подмярка 4.1.2. „Инвестиции в земеделски стопанства по Тематична подпрограма за развитие на малки стопанства“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014–2020г. Бюджетът на финансовата помощ за приетите проектни предложения в периода на прием по е в размер на левовата равностойност на 12 500 000 евро.

В проекта на наредба се уреждат условията и реда за прилагане на подмярка 4.1.2. „Инвестиции в земеделски стопанства по Тематична подпрограма за развитие на малки стопанства“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. Регламентират се и допустимите за подпомагане кандидати, допустимите за подпомагане дейности, размерът на финансовата помощ, условията за допустимост към проектите и критерии за подбор, редът за одобрение на заявленията за подпомагане и редът за изплащане на финансовата помощ.

Цели на подмярката и допустими дейности:

Подпомагането по наредбата e насочено към постигане на целите на подмярка 4.1.2. „Инвестиции в земеделски стопанства по Тематична подпрограма за развитие на малки стопанства“ и целите на ПРСР, която има за цел подобряване на икономическата устойчивост и резултати на малките земеделски стопанства чрез:

  1. преструктуриране и развитие на наличните материални мощности в стопанствата;
  2. насърчаване въвеждането на нови процеси и технологии за повишаване качеството на произвежданата продукция;
  3. опазване на компонентите на околната среда;
  4. спазване стандартите на Европейския съюз (ЕС) и подобряване на условията в земеделските стопанства.

По подмярката се предоставя финансова помощ на земеделски стопани за инвестиции в техните стопанства, пряко свързани с една или няколко от дейностите по първично селскостопанско производство и съхранение само на собствени земеделски продукти, както и подготовка на продукцията за продажба. Списъкът с допустимите за подпомагане земеделски продукти е посочен в Приложение № 1 от Наредбата. Списъкът е изготвен въз основа на ограниченията наложени от определените за допустими сектори в одобрената от ЕК ПРСР 2014-2020 и опита от прилагане на стартиралите до момента мерки по Програмата, както и минимизиране на риска от създаване на изкуствени условия за заобикаляне на правилата.

Допустими за подпомагане кандидати:

По подмярката се подпомагат проекти, представени от земеделски стопани, които са физически лица, еднолични търговци (ЕТ), юридически лица, регистрирани по Търговския закон или кооперации, регистрирани по Закона за кооперациите. За подпомагане могат да кандидатстват с проекти за колективни инвестиции признати групи и организации на земеделски производители. Основно изискване към земеделските стопанства е икономическия размер измерен в стандартен производствен обем да бъде между 6 000 евро и 7 999 евро, а производството да бъде в един от секторите: „животновъдство“, „плодове и зеленчуци“ и/или „етерично-маслени и лекарствени култури“. Земеделските стопани кандидати по подмярката трябва задължително да са микропредприятия или малки предприятия по смисъла на чл. 3, ал. 2 и 3 от Закона за малките и средните предприятия и в рамките на предходната календарна година да са получили от земеделска дейност най-малко 33 на сто от общите си приходи/доходи.

Условията за допустимост към кандидатите са основани на условията, включени в текста на ПРСР 2014-2020 г., както и опита от прилагане на подобни мерки и имат за цел правилно насочване на финансовата подкрепа и предотвратяване създаването на изкуствени условия.

Финансови условия:

Финансова помощ по подмярката се предоставя под формата на възстановяване на действително направени и платени допустими разходи. Предвидено е по одобрените проекти да се предоставя финансовата помощ в размер 60 на сто от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи, като е предвидена възможност за увеличение размера на финансовата помощ. Подпомагането може да се увеличава с 10% за проекти, представени от млади земеделски стопани; колективни инвестиции или интегрирани проекти;  проекти, които се изпълняват в обхвата на райони с природни и други специфични ограничения; проекти с дейности, подпомагани по линия на Европейско партньорство за иновации за селскостопанска производителност; проекти за иновации, опазване с въздействието на околната среда, биологично производство, икономия на ресурса и адаптация към климатичните промени.

В случай на проекти с инвестиции, изцяло свързани с изпълнявани от кандидата ангажименти по мярка 10 „Агроекология и климат“ или мярка 11 „Биологично земеделие“ от ПРСР 2014 – 2020 г. финансовата помощ се увеличава с 15 %.

Общия размер на финансовата помощ по подмярката не може да надхвърля 80% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи, а в случаите на колективни инвестиции не повече от 90%. Максималният общ размер на допустимите разходи по проектните предложения трябва да бъде в границите от 1 250 евро до 25 000 евро, а за колективни инвестиции не повече от левовата равностойност на 70 000 евро.

Приоритетното насочване на финансовата помощ по подмярката е съобразено с описания в ПРСР 2014-2020 подход, като са определени следните приоритети:

  1. стопанства в сектор “Плодове и зеленчуци” и/или сектор “Животновъдство”;
  2. стопанства, сертифицирани за производство на биологични продукти;
  3. стопанства, разположени в планински и необлагодетелствани райони;
  4. проекти с инвестиции за повишаване на енергийната ефективност;
  5. проекти с инвестиции за иновации в стопанствата;
  6. проекти с инвестиции за напояване.

Към всеки едни от приоритетите са разработени критерии за подбор, като тяхната тежест е определена от Комитета за наблюдение на ПРСР на заседание, проведено през месец декември 2016 г.

Кандидатите могат да задават допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения. Допълнителни въпроси могат да се задават само по електронната поща, посочена по-долу, като ясно се посочва наименованието на процедурата за подбор на проекти:

Адрес на електронна поща: [email protected]

Пакетът документи за кандидатстване е публикуван на интернет страницата на Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция, както и на единния информационен портал www.eufunds.bg.

Проекта на наредбата може да видите ТУК.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА