ЕС се подготвя за края на млечните квоти

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Макар да е все още рано за съществени резултати от “млечния пакет”, въведен през 2012 г., особено ще се отнася до недостатъците, ЕК констатира съществен напредък на някои страни членки, съобщава Agra Europe. “Млечният пакет” има за цел да повиши ролята на производителите на мляко във веригата на доставките и да осигури пазарна ориентация и устойчивост на сектора след края на валидността на млечните квоти. Той предвижда сключване на договори между производители и преработватели на мляко.

Доклад на Комисията, огласен в петък, констатира, че страните членки имат още много какво да направят, за да постигнат пълния аспект от ползи, заложени в правните текстове, свързани с млечния сектор. Договорите между фермери и преработватели са станали задължителни в 12 европейски страни – България, Румъния, Литва, Франция, Италия, Испания, Латвия, Хърватия, Унгария, Словакия, Кипър и Португалия. Седем страни са заложили, че договорите за покупка на мляко трябва да имат минимална продължителност 6 мес.

Докладът посочва, че се работи по подготовката на правилата за задължително деклариране на доставките на мляко, които ще влязат в сила, щом млечните квоти бъдат отменени през 2015 г.

Правителствата още дебатират относно преминаването на млечния сектор към пазарна ориентация през 2015 г. Реформите в ОСП предлагат директни плащания и инструменти за управление на риска (чрез ПРСР). Някои правителства са на мнение, че мерките за млечния сектор са достатъчни, но други настояват за допълнителни правила, които ще осигурят “меко приземяване” на сектора след 31-годишно съществуване на квотите, посочва Agra Europe.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА