6 най-често допускани грешки в овощната градина

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Винаги е по-добре да се учим от грешките на другите, отколкото от своите собствени. Това важи в пълна сила и в градината. В следващите редове сме изкарали най-честите грешки, които допускат градинарите аматьори. Опитвайте се да ги избягвате  и ще се радвате на добро развитие на растенията.

Грешно разстояние между дърветата

apple

С твърде много растения градината започва да изглежда неатрактивна. В допълнение, с течение на времето по-ниските клони започват да измират, тъй като растенията не са добре проветрени и слънцето достига по-трудно до тях. Освен това по този начин културата узрява само на горните клони, където събирането на плодове е най-трудно.

Кривите клони

С времето върху плодовите дървета започват да израстват клони накриво, които искат особено внимание. Те трябва да се следят да не пораснат, защото това може да доведе до счупването и на други клони.  Добре е докато дръвчето още е младо (около 6-годишно) да отрежете най-слабите клони и тези, които тръгват да растат накриво.

Ефектът от мулчирането зависи от климатичния район

мулчиране

Мулчирането в действителност задържа влагата в почвата и предпазва кореновата система на растенията от неблагоприятни климатични условия през зимата. Тези добри земеделски практики обаче важат най-вече за южните райони. За останалите места те често могат да доведат до гниене на кората в долната част на растенията и евентуално до смърт на дървото.

Резитбата при горните клони трябва да е на едно и също ниво

резитба на праскова

Различната височина на горните клони са допустими само за определени видове, като планински ясен например. При често срещаните овощни дръвчета обаче те трябва да са  равни.

Третиране на дръвчетата с препарати, които не пропускат въздух

Много субстрати, използвани в градинарството (включително и разтворите от вар), пропускат много лошо въздуха. Обработено с тях, дървото не диша и това спира процесите на заздравяване на рани. Малките рани се лекуват сами без да има нужда от използването на препарати. Рани, които са с диаметър по-голям от 4 см все пак е по-добре да бъдат покрити, но търсете специални течности за тази цел.

Неправилно варосване на дърветата

варосване боядисване дърво

Боядисването с вар на стволовете на дърветата ще върши работа, само ако го направите със специално предназначен за това състав. Неправилното разтваряне на вар  (особено с грешно съотношение между вещество и вода) и добавянето на блажна боя може само да навреди на растението. Някои градинари препоръчват и да не се боядисват дръвчетата в бяло. В такъв случай обаче те стават много уязвими към слънчеви изгаряния и измръзване. Ако искате да ги предпазите  използвайте специални модерни препарати за боядисване .

Почти 43% ръст на овощните насаждения

Зеленчукопроизводители и овощари основават конфедерация

Как да се отървем от мъх и лишеи по овощните дървета?

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА