Вредители по зеленчуците – с кои цветя ги гоним

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
7 Минути

Цветята ни носят наслада за очите и душата, но градинарите са практични хора и умеят да съчетават полезното с приятното. Известно е, че основната функция на цветята е да привличат насекомите – опрашители, но някои от тях са способни да прогонват нежеланите гости – вредители и болестотворни микроорганизми – вредители по зеленчуците, с които ще се борим.

Турта (тагетис)

цветя и пипер
Четете още: 20 народни начина за борба с листните въшки

Това много популярно растение е любимо на градинарите. Тагетисите цъфтят дълго и не са претенциозни към грижите. Цветовете на туртата отделят фитонциди, които отблъскват нематодите и другите малки почвени червеи по картофите и доматите. Разсаждането на това цвете по периферията ягодовите насаждения, защитава ягодите от хоботника. Ако направите леха с тагетис до насажденията с лук и зеле, то тези зеленчуци ще престанат да страдат лукова муха, гъсеници и зелева пеперуда.

Отвара от турта се използва против листни въшки по бобовите растения и плодните храсти. За приготвянето на отварата е необходимо стъблата и цветовете да се смелят и да се напълни половин кофа с тази смес. Залива се догоре с топла вода и се остава да престои две денонощия. След това се прецежда течността и се добавят 40 грама течен сапун и се пръскат поразените растения. Освен това с тази смес може да се обеззаразят луковиците на гладиолите. През есента се отрязват стъблата и прецъфтелите цветове и се закопават в лехите в градината. По този начин ще заздравите почвата в своята градина и ще предотвратите развитието на болестотворните гъби, от които често се развива фузариум.

Вратига

вратига
9 декоративни растения, които започват да цъфтят в годината на засаждане

Това многогодишно растение често се счита за плевел и обикновено се отстранява от градините. Но съществуват и дребни сортове вратига, които може да се превърнат не само в украшение на цветните лехи, но и в защитници на вредни насекоми. В етеричното масло от това растение съдържат вещества, които са токсични за някои вредители.

Острата миризма на вратигата не е по вкуса на колорадския бръмбар, бялата зелева пеперуда, луковата муха, хоботника и различни акари. Смлените изсушени цветове се използват за борба с молеца по цариградското грозде и касис. Вратигата не е приятна и на мравките, затова се препоръчва да се засади в двата края на редовете. За да се запази ябълката от ябълков плодов червей, вратига се засажда около стъблата на дърветата.

Невен

Прекрасният невен отдавна помага на градинарите в трудната борба с вредителите. Невена често се засаждал от нашите баби в редовете с картофи, защото гони колорадския бръмбър. Ако невенът се засее между редовете със зеле, чушки и домати, защото ги защитават от кърлежи и нематоди. Невенът, растящ до ягодите ги спасява от листни въшки, тъй като неприятелите се пренасят върху цветето.
невенАко видите, че стъблата на невена буквално са почернели от листни въшки, не се паникьосвайте – листни въшки ще останат на невен и ягодови храсти няма да бъдат засегнати. Фитонцидите от невена гонят бръмбърите от аспержите, гъсениците и много видове листни въшки. Близостта на невена с многогодишните астри предотвратява развитието на болести по храстчето.  Като цяло невенът предотвратява разпространението на гъбични заболявания, лекува земята и е отличен зелен тор.

Латинка

латинки
Как да спасим насажденията от голи охлюви?

Ярката прелестна латинка също е готова да се притече на помощ в борбата с вредните насекоми. Няколко латинки в редовете със зеле предпазват от белокрилката. А направената леха от латинки на входа на оранжерията, предпазва и доматите. Латинката е желан съсед на божурите, като ги предпазва от развитието на гъбични заболявания. Засаждайте латинка и под вишните и кайсиите. Така тя ще бъде техен защитник от вредители, но и ще стане чудесен тор, ако ги закопаете направо около стъблата. Стъблата и листата на латинката са идеални за поставяне в гнездата при засаждане на картофите, защото предпазват почвата от развитието на гъбите, предизвикващи фитофтороза по картофите.

Мушкато

мушкатоМушкатото е любима китка за балкони и прозорци и както мнозина са установили, добре защитава домовете и градините от вредни насекоми. Оказва се, че мушкатото дезинфекцира помещенията. Особеният му аромат не се понася и от вредителите по плодовите храсти, затова е добре да се засажда мушкато направо между растенията или да се поставят саксии с цветето. По този начин може дас е опазят ягодите, малините и другите дреIMG_3668[1]бни червени плодове от листни въшки. Мушкатото гони също така и мухите, затова няколко саксии пред самия вход на дома не са излишни.

Петуния

Разноцветните петунии са любимки на цветарите, но някои насекоми предпочитат да останат далеч от тях. Петуниите на практика се противопоставят на всички вредители и болести по бобовите култури. Освен това, великолепното цветче може да спаси репичките, ряпата, дайкона и пекинското зеле от пълчищата кръстоцветни бълхи. Освен това петунията защитава астрите от  фузариоза.

Лавандула

лавандула и зеленчуциАроматът на лавандулата е нежен и приятен, но не всеки му се наслаждава. Всеизвестно е, че молците не понасят тази миризма, затова стръкче от растението е желан гост в гардероба през зимата. Мравките, листните въшки и голите охлюви също не си падат по ароматните храстчета, които  може да намерят своето място и в зеленчуковата градина.

 

Желаем ви успех и богата реколта!

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА