5 есенни грешки в градината

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
6 Минути

За да направим следващият сезон в градината успешен, трябва да започнем да се грижим за бъдещата реколта отсега. Важно е в този случай обаче да не се прекалява, защото често есенните грижи се оказват излишни.

Грешка № 1

Абсолютно неразумни покупки

Есенните пазари са изключително пъстри, често ни примамват с достъпни оферти за овошки, храсти и цветя, както и препарати за растителна защита. Не се поддавайте на тази пазарна истерия, за да не пълните джобовете на измамници. В търсете на изгодна покупка може да се сдобиете с некачествен посадъчен материал, като за грешката ще разберете в някой случаи след 3 години и дори да останете без нови растения. Освен това добре помислете дали са ви нужни дадени препарати за подхранване и растителна защита точно по това време от годината.

Как да постъпите :

  • Попитайте продавачите какви сортове предлагат, а не казвайте веднага какво ви е нужно, защото може да се окаже, че имат всичко и с удоволствие ще се разделят с първото дръвче, което хванат, да за ви вземат парите.
  • Разпитайте за характеристиките на сорта, така се разбира дали продавача си има изобщо представа какво предлага
  • Важно е да разберете къде са отгледани дръвчетата, защото често посадъчен материал от южните части на страната не вирее добре в планинските райони или по на север.
  • Попитайте за адреса на разсадникът, ако всичко е наред, продавачът няма да го крие и ще ви даде адрес и контакти.
  • Ако не искате да рискувате, купувайте посадъчен материал от разсадник, градински център или магазин.

Грешка № 2 Твърде рано прибирате растенията

Често се случва виладжиите и собствениците на къщи, които обитават само през лятото да приберат рано растенията вкъщи или да ги покриват, ако са по-чувствителни. В резултат на тези привидно добри намерения водят до развитието на болести. Увеличава се влажността и конденза, които могат да бъдат вредни за растенията, когато паднат температурите. Освен това културите, защитени твърде рано, са подгрявани и нямат време да се подготвят за студа.

Какво трябва да се направи? Повечето растения трябва да бъдат защитени за зимата след като настъпят стабилни студове, когато горният слой на почвата леко замръзва. Някои градинари забравят, че за зимата е необходимо да се изолира не само горната част на земята, но и корените на някои растения. Това може да се направи като се покрие зоната на корените със слой от стърготини дебел 8 -10 см, може да се използва също така суха почва или торф. Корените на ирисите и флоксите също могат да бъдат покрити. Не трябва да се ползва за тази цел слама, защото в нея може да се скрият и да зимуват гризачи.

 

Грешка № 3. Обработка на градината с хербицидиесенни грешки - 2

На пръв поглед всичко изглежда съвсем логично: реколтата е събрана, което означава, че можете да третирате мястото с хербицид, за да предотвратите увеличението на плевелите през следващия сезон. Но не всичко е толкова просто: най-популярните препарати, предназначени за унищожаване на плевелите, “не работят” в студено време, което означава, че ще загубите време и пари.

 

Грешка № 4. Пълна подмяна на почвата в оранжерията

Неопитните градинари може да се захванат с радикални промени като заменят „уморената“ почва в градината със свежа. Опомнете се, ако сте в редиците на тези ентусиасти. Да се премести някъде поне 5 кубически метра земя, за да се внесе същото количество нова почва е твърде радикална идея.

Какво е необходимо? Есенната обработка на оранжерията трябва да включва следното:

  • Почистете растителните отпадъци, те може да са заразени, затова е добре боклукът от парника да се изгори;
  • Обработете лехите с 5% разтвор на меден сулфат, това може да се замени с опушване със сяра, но не и в оранжерии, където рамките са от небоядисан метален профил.
  • Дезинфектирайте стените на оранжерията с разтвор на меден сулфат (80-150 г на 10 литра вода);
  • Премахване горния почвен слой с дебелина от 5-7 см, тя се прехвърля в купчината за компост, а в оранжерията внесете по 5-6 кг хумус на 1 кв. метър.
  • При разкопаване на почвата в оранжерията не разбивайте буците, през зимата те замръзват, а заедно с това загиват и ларвите на вредителите, които са останали в земята.

Грешка № 5 Да се остави почвата гола

есенни грешки - 3Някои смятат, че прибирането на реколтата е последната процедура в градината. Но трябва да се погрижим за почвата през зимата. Ако се махнат растенията и земята остане гола, през зимата тя изсъхва и ерозира, което води до нейното изтощаване.

Какво е необходимо? За да поддържате плодородния слой на почва е добре да засеете сидерати. Тези растения, които се използват за зелено торене обогатяват почвата с азот, предотвратяват “инвазията” на плевелите през пролетта и предпазват от много болести. През есента обикновено се сеят за зелено торене растения като ръж, овес, лупина, детелина, рапица. Не е нужно да ги косите преди зимата.

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА