Земеделците работят във все по-трудно прогнозируема среда

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Пазарната конюнктура и политиката, която бе зададена като стимул през 2015 г. мотивира земеделските производители да се преоринтират към диверсификация на култури, както и стартиране на друго производство, например животнодвъдство. Това каза Таня Дъбнишка, изпълнителен директор на Асоциацията на земеделските производители в България по време на форум за бъдещето на аграрните пазари.

Предизвикателствата, които поставя администрацията към земеделските производители, до известна степен са повлияни от общата рамка, в която сме поставени всички държави в Общата селскостопанска политика и това, че можем през определен период да променяме национални решения, които префокусират посоката на подпомагане. От друга страна вътрешни, национални проблеми продължават да стоят нерешени или се задълбочават – примерно напояване, администиративна тежест, не съвсем прозрачни или не достатъчно комуникирани правила, законови промени в движение и други. Ние като браншовици активно даваме предложения за усъвършенстване и решения на проблеми, водещи до разрешаване на административните пречки. Всички трябва да си дадем обективна оценка, че при честа промяна на ръководния състав на централната администрация, от които зависят решенията, липсата на приемственост водят до нестабилност и непредвидимост за бизнеса, а на нас като браншовици ни коства много усилия да защитим интереса на производителите като цяло, каза тя.

Нашите земеделски производители се настройват конюнктурно към новата пазарна ситуация, съобразявайки и приоритетите за подпомагане. При толкова много фактори, които до момента не са били движещи на пазара (различни от фундаменталните – търсене и предлагане), като руско ембарго, търговските споразумения със САЩ и Канада, BREXIT, прогнозите за китайския пазар, експортните мита за слънчоглед на Украйна, земеделските производители са принудени да работят във все по-трудно прогнозируема среда.

Наблюдаваме охлаждане и свиване на инвестиционната активност в сектора. Производителите мислят в посока оптимизация на площи, увеличаване на продукция, свиване на разходи с цел гарантиране на печалба, която в последните години изтънява.

„АЗПБ подкрепя силна и стабилна Обща селскостопанска политика, защото като страна се възползваме от солидарната подкрепа на фондовете едва от 2007 г. и трябва с бърз темп да наваксаме и достигнем конкурентоспособността на останалите членки. Представяме си ОСП след 2020 г. с решен проблем на административната тежест, с нови механизми, ориентирани към защита на дохода на производителите и ясни правила. Трябва много работа в тази посока.“, коментира още изпълнителният директор на асоциацията.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА