Всеки втори фермер в Германия се издържа със земеделие

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Едва всеки втори фермер в Германия успява да се издържа, като се занимава единствено със селско стопанство. На останалите се налага да предприемат други дейности, които носят допълнителни доходи, сочи статистиката на немското министерство на земеделието представена от proplanta.de.

Последното преброяване на фермите в страната показва, че през 2013 г. е имало 285 хил. земеделски стопанства, което е с 14,100 по-малко в сравнение с предишното преброяване през 2010 г. Това представлява спад с 1,6% на годишна база, докато статистиката през миналите години показва спад с 3% на годишна база.

Броят на заетите в земеделието също намалява, но има леко повишение в приходите на фермите – с 1,4% през стопанската 2013/14 г. Най-голям ръст в приходите (с 31,6%) отбелязва млечният сектор, който печели от ниските цени на фуражите и увеличението на цената на млякото с повече от 40 евроцента на 100 кг. мляко.

Приходите от земеделие за държавния бюджет през миналата година са възлизали на 161 млрд. евро.

През 2013 г. размерът на обработваемата земеделска земя е бил 16,7 млн.ха, като средно на стопанство се падат по 59 ха и това може да се сравни с 56 ха през 2010 г. Значително е намалял броят на малките стопанства до 100 ха, а 7 от 10 фермери се грижат за по-малко от 50 ха земя.

Въпреки руското ембарго износът на земеделски продукти през 2014 г. е нараснал с 1,2% до 63,4 млрд. евро. След САЩ и Нидерландия, Германия е третият по големина в света износител на селскостопанска продукция.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА