По-малко лавандулово масло ще бъде изкупено тази година

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

По-малко количество лавандулово масло, произведено по Български държавен стандарт, ще бъде изкупено тази година в сравнение с предходната заради свиването на пазара в световен мащаб. Продуктът се използва в козметичната промишленост, която осезаемо пострада от коронакризата. Това каза за „Агрозна“ Гергана Андреева, изпълнителен директор на Българска национална асоциация етерични масла, парфюмерия и козметика (БНАЕМПК).

Определен капацитет

Пазарът на лавандулово масло с необходимите показатели има определен капацитет, по думите на браншовика. Според нея онлайн търговията с етерични масла би коствало на производителите много разходи и усилия, но пък интернет пространството дава необятни възможности за продажба на козметика. Бъдещето е в дигитализацията и ще се наложи да се приобщаваме, посочи Гергана Андреева и допълни: „Възможно е в бъдеще да се създадат онлайн борси, които да предоставят възможност за изкупуване от по-малки, както и големи производители. Там вече нещата ще бъдат регулируеми и доказуеми.“

Количеството етерично масло от маточина, което се предлага на международния пазар е между 1 и 2 тона. Повече от това той не може да поеме, колкото и големи количества могат да предложат производителите. 2017 г. беше пикът на маточината и не се очаква да се увеличи търсенето, по думите предприемчивата дама.

Браншовици: Контрол е необходим и в лавандулопроизводството

Българска агенция по безопасност на храните има важна роля, необходим е повече контрол на терен по отношение на употребата на препарати за растителна защита в производството на етерично-маслените култури, категорична е Гергана Андреева. „Държавата разполага с необходимите лостове, за да упражни контрол. Много е важно те да бъдат използвани и да се работи на терен“, каза още тя. Министерство на земеделието, храните и горите е сред държавните ведомства с най-голям брой персонал. Браншът работи добре с него, въпросът е решенията да се приложат на място. Необходимо е Областните и Общинските служби по земеделие да бъдат по-активни, да отчитат свършената работа на място, и да има обратна връзка, посочи Гергана Андреева.

Липса на оптимизъм при производителите на лавандула в Добричко

Сериозно внимание заслужава пазарът за етерични масла в Близкия и Далечния Изток, според изпълнителния директор на БНАЕМПК. Обединените Арабски Емирства и Северна Африка са пазари със сериозен потенциал да се работи в посока на реализация на български етерични масла. Остават важни за България традиционни пазари като САЩ, Австралия, Нова Зеландия, Япония, Китай, Скандинавските държави.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА