Браншовици: Контрол е необходим и в лавандулопроизводството

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

„Нещата в лавандулопроизводството излязоха извън контрол и едва тогава започнахме да оправяме всичко, което доведе до хаоса с обезцененото масло. За съжаление необходимостта от контрол беше призната късно, едва когато се появи проблемът с чистотата на сортовата структура“, така коментира ситуацията с производството на лавандула в страната Гергана Андреева, изпълнителен директор на Българска национална асоциация етерични масла, парфюмерия и козметика.

„Смятам, че тук е ролята на Агенцията по сортоизпитване, апробация и контрол“, каза тя пред „Агрозона“, като допълни: “Идентификацията на розата се наложи, защото се прие Законът за розата, но трябва ли да приемаме закон за всяка култура в България?! Необходимо е да се упражнява контрол и при другите култури.”

Натрупани проблеми

Липсата на пазари за лавандуловото масло щеше да проличи силно още миналата година, ако тогава климатичните условия за отглеждане на лавандулата бяха по-добри и стопаните бяха произвели повече масло, обясни Гергана Андреева. Проблемите се натрупаха и тази година излязоха наяве.

Голяма част от стопаните, които направиха нови насаждения с лавандула ще ги изкоренят, каза Гергана Андреева и допълни: „Цената от 250 лв. на килограм лавандулово масло беше спорадична и в известна степен спекулативна и това накара по-голямата част от земеделските производители в Североизточна България да заложат лавандула вместо пшеница или рапица. В момента те отглеждат нещо, от което не печелят и това ще ги накара да приключат с тази култура“.

Търсенето определя предлагането

„Търсенето определя предлагането. Пазарът ти определя какво да произвеждаш“, категорична България, ЕМК, Agrozona.bgе браншовикът. „Факт е, че няма контрол по отношение на сортовете отглеждана лавандула, но също така никой не е накарал производителя насила да отглежда нещо“.

„Достояние на членовете ни е различна информация за това как трябва да се отглежда лавандулата, какъв трябва да бъде изходният материал. При всяка необходимост от консултации от тяхна страна ние намираме начин да я окажем“, каза изпълнителният директор на Българска национална асоциация етерични масла, парфюмерия и козметика.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА