Опадалите листа – повече ползи, отколкото предполагаме

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Опадалите листа са много ценна и невероятно полезна субстанция. След преработката им от дъждовните червеи, те се превръщат в хумус, а неговото количество е основният индикатор за почвеното плодородие. И е напълно възможно да си го осигурим със собствени ръце. Това се

варосване боядисване дърво
Как да предпазим през зимата фиданките от зайци и мишки

постига, като се оставят в лехата достатъчно дебел слой листа, които до началото на следващия градински сезон ще са преработени до рохкава, наторена и влажна почва.

Защита от замръзване

Падналите листа няма да позволят на почвата да замръзне дълбоко през зимата, като по този начин ще оцелеят полезни животни и насекоми, както и растителни семена. Голата земя замръзва много на дълбоко, при което корените на растенията може да загинат. Паднали листа от бреза или клен може да бъдат разпределени под плодови храсти – касис, цариградско грозде и др., за да защитават и подхранват корените им. Тези дървета и храсти нямат общи заболявания и вредители, не се страхувайте, че ще прехвърлите каквито и да е инфекции и неприятели.

есенни грешки - 1
5 есенни грешки в градината

Контрол на плевелите
Градините вече са празни и тъй като все още температурите са положителни, включително и през нощта, плевелите покълват. Обикновено борбата с тях започва през следващия сезон, но можете още от сега да засипете вече празните лехи с дебел слой опадали листа, които ще бъдат преработени от червеите, а плевелите да не могат да поникнат през тях. През пролетта трябва само леко да почистите остатъците от листата преди да садите.

Компост

Паднали листа се прибавят към компостната купчина, където през есента се складират и отрязаните стъбла от многогодишните цветя като флоксове, ириси, божури и други. През пролетта с тази смес може да подхраните лехите и да си гарантиране добра реколта.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА