Как да предпазим през зимата фиданките от зайци и мишки

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Младите фиданки може сериозно да бъдат повредени през зимата от зайци, мишки, водни плъхове, дори сърни и елени. Зайците са най-досадните „нападатели“, защото те огризват кората на младите дървета и се развъждат в цялата страна. При по-дебела снежна покривка те засягат и по-ниските клони. Мишките повреждат главно корените и частта около кореновата шийка. Повреди нанасят понякога и гъските, те обелват кората на овошките, ако няма зелена трева за паша. Водните плъхове се срещат предимно в оризищата в района на Пазарджик и Пловдив.

дръвчета овошки
Не садете фиданки под 1.20 м, няма да им се радвате много

Новозасадените дървета може да бъдат предпазени, ако се обвият стъблата им. За целта може дасе използват амбалажна хартия, парцали, слънчогледови стъбла и вършини. Най-сигурното средство за борба срещу мишките е поддържането на почвената повърхност в черна угар. Редовното трябва и да се поставят и примамки.

Силните миризми гонят зайците

Добре е стъблата и разклоненията на долните клони да се намажат със средства, които отблъскват – сернисто масло, варова емулсия със или без прибавка на разтворена сол.

Стволовете се намазват обикновено в сухо време през есента. През зимата това не се прави дори да се затопли времето, защото се предизвикват значителни пригори по стъблото и клоните. От тях могат да загинат младите дървета.

За намазване на стъблата се препоръчва и друга смес: в 400 г гореща вода се разтваря 400 г настърган сапун. Прибавят се 200 г нафталин и 1-2 чаени лъжички растително масло (слънчогледово, ленено). Сместа се вари докато добие гъста сметанова консистенция. След като се охлади е готова за използване.

Повредите от зайци са най-големи през февруари и това се обяснява с изчерпване на всички запаси от храна за тях. При обилна снежна покривка се препоръчва да се изрязват клонки и клонки, които трябва да се премахнат през пролетта. Те ще са примамки за зайците. Тая роля могат да играят също засадени наблизо и неорязани зелки. Някои стопани намазват стъблата със сланина, така отблъскват дългоухите пакостници.

Други овощари пък окачват по дърветата широки ленти от яркочервен материал (тъкани), които. Тяхното люлеене отблъсква зайците. Счита се, че аналогично действие имат и ленти от алуминиево фолио, които блестят и при люлеене издават и шум.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА