Ивайло Тодоров: Дойде време да работим и за поколенията

Златко Златков
Златко Златков
7 Минути

Г-н Тодоров, Вие сте един от основателите на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) през 2004 г. Лесно ли беше да се убедят и организират хората преди 10 г.?

През 2004 г. много малко се чуваше това, което земеделските производители говореха на администрацията, за проблемите, които имаха в своята работа. Нямаше такава чуваемост. Капацитетът на хората от бизнеса не беше на това ниво, както сега. Имаше много неясноти, трудно се получаваше информацията. Тогава регламентите дори не бяха на български език и трябваше всичко да се превежда. Терминологията беше непозната и много ни затрудняваше. Тогава аз работех като консултант. Много четях, за да мога да давам адекватни консултации и да бъда в помощ на тези, които се обръщаха към мен. Тогава се обединихме с група земеделски производители и решихме да създадем асоциация, за да можем да получаваме информация от Европейския съюз и Европейската комисия по линия на асоциацията и да можем да защитаваме интересите на агробизнеса. Те видяха в мен компетентния човек и единодушно ме избраха за председател на Асоциация на земеделските производители в България.

С кого от министрите през тези 10 г. работихте най-лесно?

С всички се работи трудно и то не заради самите личности, а заради тромавата администрация и нежеланието  на чиновниците понякога да положат повече усилия. Попринцип европейските директиви задължават изпълнителната власт да иска становищата на неправителствените организации в агросектора. Но, например, от Нихат Кабил, бивш министър на земеделието от Тройната коалиция, съм чувал, че за него е било много важно да знае становището на различните браншови организации. По този начин си е сверявал часовника и е работил по-лесно. Предполагам и останалите министри във времето са мислели така и именно заради това ние сме полагали много усилия да изкажем нашето становище и мнение по всички политики, които се правят.

Кои са най-ярките моменти и постижения във времето от работата на АЗПБ според вас?

Във времето сме участвали изключително активно във всички комитети и работни групи, в които сме канени, давали сме стотици предложения, които много често са били приемани, и се е виждал реалният ефект от тях. В момента се сещам за един конкретен пример. При разработване на Програмата за развитие на селските райони АЗПБ направи предложение да отпаднат договорите за аренда при кандидатстване за закупуване на земеделска техника и оборудване. Всички си спомняме как по време на програма САПАРД подавахме кашони с договори за аренда. На практика това наше предложение облекчи изключително много кандидатстването по програмата въобще.

Казахте, че земеделските производители вече са компетентни бизнесмени. Има ли от асоциацията представители или заемащи постове в изпълнителната власт? 

Ако в самото начало преди приемането ни в Европейския съюз земеделските производители нямаха самочувствие, бяха неориентирани по отношение на европейските изисквания и нормативни документи и трудно се справяха с терминологията, то смея да твърдя, че българският агробизнес много израсна и вече е наясно с всичко това. Знае как да управлява бизнеса си, знае къде и как да си търси правата и знае какво да пита. Много от хората в агробизнеса биха могли да заемат ръководни постове в изпълнителната власт, могат да участват и в законодателната власт. Аз винаги съм бил на мнение, въпреки съпротивата на други организации в бранша, че хора от бизнеса трябва да участват в изпълнителната власт, защото те са били от другата страна на бариерата и знаят проблемите на земеделските производители и след това, заемайки различни постове в администрацията, могат да бъдат много по-полезни и много по-гъвкави и да работят в полза на бизнеса и държавата. Що се отнася до АЗПБ, имаме един заместник земеделски министър в лицето на г-жа Светла Боянова по време на управлението на ГЕРБ. Христо Цветанов, бивш председател на АЗПБ, беше номиниран за заместник земеделски министър, също така Атанас Добрев, който също произлиза от редиците на АЗПБ, беше изпълнителен директор на Държавен фонд “Земеделие”, макар и за кратко, и други.

Ще подкрепите ли тезата, че мениджърите на XXI век са жени?

Има такава тенденция, въпреки че в историята на България жена министър на земеделието не сме имали, но може и това да се случи. Разбира се, жените са много прецизни и старателни и са склонни да работят много. Ние имаме много активни членове в асоциацията, които са жени и които са изключително полезни за нашата работа.

Отразява ли се обществената ангажираност на личния ви живот?

Обществената работа изисква много усилия и много време. Налагало се е в името на общите цели да преглъщам обидите на колеги от други браншови организации, както и от администрацията. Това е пречело на моя личен бизнес. Търпял съм тези негативни реакции във времето като съм бил убеден, че работя в полза на обществото. Смятам, че заради всичко това, както и заради времето, което се е налагало да отделям, отчасти съм ощетявал семейството си.

Промени се слоганът на АЗПБ. Това означава ли, че агробизнесът е узрял да прояви повече държавническо мислене, а не само секторно?

Да. Сменихме слогана, защото ние от АЗПБ смятаме, че всичко, което правим, трябва да бъде в името на бъдещите поколения и че е крайно време бизнесът да спре да търси собствената си моментна изгода и да мисли дългосрочно и в перспектива. Не трябва да забравяме, че земята и земеделието остават за поколенията.

Светлана Трифоновска

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА