Експерти от земеделското министерство и ЕК обсъдиха мерки за подпомагане на сектор „Рибарство“
Изпълнителният директор на ИАРА Христо Панайотов все участие в среща на генералните директори по рибарство на ЕС в Бордо
Управляващият орган (УО) на Програмата за морско дело и рибарство (ПМДР) 2014-2020 г. участва на 30 март 2022 г. в три срещи, организирани от Генерална дирекция „Морско дело и рибарство“ на Европейската комисия. На срещите бяха обсъдени възможностите за прилагане на спешни мерки за подпомагане на сектор „Рибарство“ предвид тежката ситуация с цените на горивата, електроенергията и суровините, както и с извънредните обстоятелства в Украйна, съобщиха от пресцентъра на Министерство на земеделието (МЗм).
На проведената техническа среща на Експертната група за Европейския фонд за морско дело и рибарство обект на обсъждане е и прилагането на кризисен механизъм по Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г., предложен от Европейската комисия. На срещата е представен и работният документ с предложена примерна методология, по която да се прилагат компенсации за сектор „Рибарство“.
България изрази своята позиция, че предложеният инструмент за компенсиране на последиците от войната в Украйна е добър и би работил отлично за част от държавите-членки, но счита, че ЕК трябва да предприеме незабавни действия за отключване и на спешни мерки и по текущия фонд ЕФМДР 2014-2020 г., съобщиха още от МЗм.
Многогодишни стратегически планове за аквакултурите
На проведения технически семинар на Европейската аквакултура освен въздействието на войната в Украйна за сектора и наличните мерки са дискутирани аспекти от Стратегическите насоки на ЕК за по-устойчиви и конкурентоспособни аквакултури, както и изпълнението на многогодишните стратегически планове за аквакултурите. Представен е и напредъкът при програмирането на програмите за периода 2021-2027 г.
В края на същия ден се проведе и персонална среща между Управляващия орган на ПМДР и представители на Генерална дирекция „Морско дело и рибарство“ на ЕК, на която беше обсъдено какви са възможностите за изменение на Регламент (ЕС) № 508/2014 по отношение на увеличаване на интензитета на публичната помощ, както и за по-голяма гъвкавост при подпомагане на бенефициентите по текущи договори, предвид повишаването на цените на стоки и услуги и въздействието на риболова в Черно море, предвид ситуацията в Украйна.