Очаква се негативният тренд да продължи и през 2023 г.
Според краткосрочната прогноза на ЕК, производството на пилешко месо в ЕС ще намалее слабо през настоящата година – с 0,9%. Основания за това са високите разходи за фуражи и енергия, както и разпространението на инфлуенца по птиците. Негативният тренд ще продължи и през 2023 г., като прогнозирания спад е с 0,4%, съобщиха от Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (САРА).
Отчетената от ФАО стойност на индекса на световните цени на месото през м.октомври е 118,4 пункта отбелязвайки понижение за пореден месец (-1% спрямо предходния месец). Намаление се наблюдава при цените на всички меса, като то е с най-сериозен размер при овчето и агнешкото месо (-3%), в резултат от увеличените доставки от Океания.
Експертите от ФАО очакват умерен растеж на световното производство на месо през 2022 г. – до 360 млн. тона (+1% на годишна база).
Глобалната търговия с месо ще се свие с 1% през 2022 г. спрямо 2021 г., отразявайки предимно намаления внос на месо в Китай. Очакваният спад е с близо 20% на годишна база, което ще доведе до свиване делът на страната в световния внос на месо от 30% през 2020 г. до 21% през настоящата година.