Друг вид базисно плащане може да замени СЕПП след 2020 г.

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

СЕПП ще продължи да съществува до 2020 година, но тъй като е преходна мярка е много вероятно тя да отпадне и да се премине към някакъв вид базисно плащане. Това стана ясно вчера при дискусията за бъдещето на ОСП, която се проведе в представителството на ЕС в София.

Не е изненада, че директните плащания ще бъдат отново основен инструмент от ОСП, по принцип имаше голям дебат преди да излезе съобщението дали те трябва да се задържат, как трябва да бъдат направени така, че да бъдат по-справедливи през новия програмен период. Доходите на фермерите в момента са много под средствата, които се получават работниците извън селското стопанство. В договора за създаването на ЕС един от основните елементи в ОСП е поддържането на справедлив стандарт на живот на земеделските производители. „Докато тази цел не е изпълнена, е много трудно за нас да отстъпим от позицията и да елиминираме директните плащания. За съжаление в България доходът на земеделските стопани е на едно от най-ниските равнища в Европейския съюз.“, сподели експерт от ГД АГРИ, участвал в дискусията.

Директните плащания ще се задържат още десетилетия

В същия момент ние знаем, че земеделските производители са подложени на огромен натиск от страна на пазара. Платежоспособния потребител е невероятно претенциозен, той има желание да получава всякакъв вид разнообразна и безопасна храна, която да може да бъде доставена почти навсякъде. В същото време близо 22 % от населението в ЕС, а това са над 100 млн. души, живеят на ръба на бедността. В селските райони процентът е много по-висок и доближава се до 30%. Получава се един противоречащ пазарен натиск върху фермерите, който от една страна натиска дохода надолу, а от друга страна повишава изискванията спрямо тях, което води до повишаване на техните разходи. Този елемент най-вероятно ще се задържи не само за идващият програмен период, но и за следващите десетилетия. Това до голяма степен определя и интервенциите, които ОСП трябва да прави в бъдеще.

Големите стопанства няма да останат без подпомагане

Един от големите дебати е кой колко получава и защо. В момента в Европейския съюз 3.4 млн. малки земеделски стопанства обработват 7,7 млн. ха земя и получават само 2.4 млрд. евро от директните плащания. Средните земеделски производители, които са предимно семейни професионални стопанства с размер между 5 и 200 ха получават по-голямата част от директните плащания. Близо 29 млрд. евро са концентрирани към този тип производители, докато в големите стопанства с размер над 200 ха обработват 44 млн. ха земя, но получават само 9 млрд. евро.

80% от директните плащания се разпределят между 99% от земеделските производители. От особено значение е обаче, че 20-те % големи стопанства в ЕС произвеждат 80 на сто от общата селскостопанска продукция, твърди експертът. Тяхното съществуване до голяма степен определя не само международната позиция на ЕС, но и възможностите за осигуряване прехраната на населението от ЕС, което е от изключително голямо значение.

„За нас е невъзможно да изключим този момент големите земеделски стопанства от подкрепата на първи стълб. Има много гласове да има едно по-справедливо разпределение на тези средства, за осигуряване на баланс между различните видове земеделски производители, не само според техния размер, но и от различните сектори.“, споделиха още от комисията.  Затова дискусията, която ще се проведе следващата година ще бъде от изключително значение, защото малко или много тя ще насочи реформата в посока, която ще следва принципа на равнопоставеност между страните – членки, уеднаквяване на плащанията за различните земеделски производители в различните страни, доколкото е възможно и преоценка на всички схеми, които съществуват в момента в Първи стълб.

Ревизия на схемите за малки стопанства и млади фермери

Обвързаните плащания също са много интересна тематика. Според представителя на ЕК е напълно възможно да се очаква да се излезе с определени принципи и правила, които да се следват в следващия период и да се даде възможност на страните за по-голяма гъвкавост на прилагане на този вид плащания. „Имаме над 100 схеми за различни сектори и подотрасли, трудно е да се предположи, че ще има отстъпление от вече извоюваните позиции, така че е напълно вероятно този елемент да остане в директните плащания.“, каза още той.

При всички случаи схемите за малки стопанства и млади фермери трябва да бъдат преразгледани, тъй като до голяма степен в сегашната законова рамка има взаимстване от втори към първи стълб. Препокриването на елементите на подкрепа от различните части на ОСП трябва да бъде избегнато, така че предстои сериозна вътрешна дискусия по тези две схеми преди да се излезе с конкретни правила, казват още от ДГ Агри.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА