40% от общите разходи за ОСП са свързани с изменението на климата

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

В законодателното предложение за ОСП за периода 2021-2027 г. Европейската комисия предлага нов модел за осъществяване на политиката. Преминава се от спазването на съответствие към изпълнението на цели. Ще има повече субсидиарност или преразпределение на отговорностите между ЕС и страните членки. Основен принцип на ОСП ще бъде също по-справедливото подпомагане на доходите на земеделските стопани.

Европейския фонд за гарантиране в земеделието (ЕФГЗ) ще продължи да финансира директните плащания и интервенционните мерки. Въпреки редукцията от 3,9% към финансовия пакет, приложима към всички държави членки, за България целия период от 1 януари 2021 г. до 31 декември 2027 г. се получава 1,01% увеличение спрямо базовата стойност, което се дължи на прилагането на външна конвергенция.

Държавите ще имат гъвкавост да прехвърлят до 15% от директните плащания към разпределените средства по ЕЗФРСР и обратно. Те ще трябва да похарчат поне 30% от бюджета на Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) върху интервенции, директно насочени към околната среда и изменението на климата – плащанията за райони с природни и други ограничения вече не са включени. 40% от общите разходи за ОСП ще бъдат свързани с изменението на климата, според резюме на новата законодателна рамка на ОСП за периода 2021-2027 г.

В рамките на директните плащания, предвидени в стратегическите планове по ОСП, държавите членки следва задължително да установят доброволни еко схеми за земеделските стопани, които следва да бъдат изцяло съгласувани с останалите интервенции. Няма предложена минимална или максимална стойност, която да се задели.

Към момента средното ниво на хектар за ЕС е 269 евро. След намалението ще бъде 259 евро, а след конвергенцията финансовото изражение ще бъде 233 евро. За бъдещия програмен период всички страни членки имат намаление с 3,9% и с част от тези средства се предлага да се финансира изравняването на плащанията на тези държави, които са под 90% от средното за Съюза ниво. Целта е да се постигне компенсаторен режим от 50% от разликата между нивото на съответната страна и 90% от средното ниво на годишна база. В края на периода се предвижда намалението за България да бъде на стойност 0,7%.

Всички държави членки ще допринасят за финансиране на това външно сближаване на равнищата на директните плащания. Сумите, разпределени на държавите членки за директни плащания в Регламента за стратегическите планове по ОСП, са изчислени на тази основа.

Предложението на Европейската комисия предвижда също да бъде създаден нов селскостопански резерв по ЕФГЗ, чрез който да се отпуска допълнително финансиране за сектора. Неизразходваните средства от този резерв през дадена година ще се пренасят за следващата.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА