№ 2 сме по производство на патешки дроб в света

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

 

Второто място по производство на патешки дроб в световен мащаб се държи от страната ни . Освен отличник в направата, то ние сме и успешни износители. Консумацията у нас е малка, но все пак става дума за деликатес, дето не е по джоба на всеки. Продуктът, който правим се казва флагра – т. нар. втлъстен дроб, често представян като гъши. Той се добива още от времето, когато египтяните са гушили патиците със смокини. Годишно произвеждаме между 2, 2 хил.т и 2, 8 хил.т тона, като тази година се очаква да достигнем горната граница от 2, 8 хил.т Производителите в страната са над пет хиляди, което е показателно за печеливш бизнес. Това каза пред „Агрозона“ проф. Димитър Белоречков, председател на Съюза на птицевъдите в България. Всички патици, които произвеждаме отиват за дроб. Той се изважда, след което се оползотворява и месото, като се експортира най-често за Франция, Белгия и Испания под формата на разфасовки. Част от продукцията се прави на консерви.

duckquack

Произвеждаме много, но консумираме малко

Потреблението на патешки мръвки в страната също е минимално. „Българите не са свикнали на такова месо, защото тези патици са с повече мазнина от обикновената пекинска патица. Финансовият фактор и високата цена също не са за подценяване. В България използването на по- тлъсто месо е свързано със застудяването на времето и то се търси само сезонно. Консумацията заема едва 5 % от произведеното. „, уточнява професорът.

Макар че не ядем много дроб, това не означава, че изобщо не харесваме патешкото месо. Предпочитани обаче са птиците от породата пекинска патица, които се консумират през цялата година. Тези са с по- сухо месо и по- малко мазнина. Големите супермаркети реализират постоянни продажби. Трябва да споменем обаче, че страната ни не отглежда обикновените пекински патици, а внася от тях, предимно от Унгария. Крайният продукт е най- често цяла птица, която е замразена или охладена. Местното производство тепърва започва – като първата компания, която ще започне бизнес ще е българо- американска.

foie_grass

Гледаме 5 млн. от ценните птици

Патиците за дроб се отглеждат полусвободно. Като малки едномесечни пиленца те са в затворени помещения, след което се пускат свободно по дворове за даден период. Когато той изтече се затварят наново за 15- 20 дни, за да могат да се угоят в групови клетки. Разходките на открито обаче крият своите рискове. Най- опасен е птичият грип, защото може да имат контакт с диви животни. Като цяло обаче за другите заболявания има ваксинационна програма и опасностите са минимални. Смъртността при патиците е минимална, коментира проф. Белоречков.

Между 5 и 6 млн. са патиците, отглеждани в страната. Продукцията се реализира основно във Франция, Испания и  Бенелюкс (Белгия, Холандия и Люксембург). В по- малки количества – реализация има в голяма част от държавите членки на ЕС. duck-farm-inside-viewПо- малки са пазарите в източните страни на света. Това каза един от големите производители на патешки дроб у нас Пламен Чилибиев. В неговата ферма се произвеждат 3 млн. патици, които се ползват за собствени нужди и за продажба на бранша в страната.

В България патешки дроб се намира основно в ресторантите и големите супермаркети. Има малък внос, но всъщност по- голямата част от продукцията е българска.

Пазарът е нишов и както всички други има своите проблеми. „В момента сме притеснени от ситуацията с птичия грип във Франция, Унгария и Румъния. За разлика от другите птици в България ние държим животните за дълги периоди по дворовете. Там е много лесен контактът със заразени животни.Всяка птица може да кацне в отворените пространства и да пренесе заразите.“, коментира Чилибиев. Производителите следят изкъсо и пазара на зърно, тъй като той определя стойността на фуража за патиците.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА