Владислав Цветанов, експерт в МЗХ, за мярка 4.2: Мислете как да структурирате проектите си от икономическа гледна точка

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Мислете как да структурирате проектите си от икономическа гледна точка. Министерство на земеделието търси нови финансови инструменти за финансиране на развитието на селските райони, но кредитните институции оценяват как бизнесът в един момент ще започне да носи печалба. Това обясни Владислав Цветанов, експерт в дирекция „Развитие на селските райони” в Министерство на земеделието и храните, по време на форума „ BG продукти на масата” в Интер Експо Център, София. Форумът се провежда в партньорство между Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ) и списание Агрозона, което през ноември излиза в своя 50–и юбилеен брой.

По мярка 4.2, която дава възможност за преработка на земеделски продукти, земеделските стопани могат да получат финансиране на един проект от създаването му на хартия до реализацията, каза още Владислав Цветанов. Инвестиците, които може да финансира с евросредства един кандидат, са строително-монтажни дейности, машини, сгради и съоръжения, специализирани транспортни средства, софтуер, т.е. всички активи небоходими на едно модерно и конкурентоспособно преработвателно предприятие. Мярката съфинансира и разходите за архитекти, инженери и консултанти.

В случаите, когато крайният продукт не е земеделски продукт, има ограничение и не са допустими за подпомагане предприятия, които са извън селските райони. „Това е ново условие и всеки кандидат трябва да провери дали се отнася за него.”, обясни Владислав Цветанов.

Приортет са: чувствителните сектори, енергийната ефективност и иновациите, инвестиции в постигане на стандартите на ЕС, биопроизводство, коопериране и интеграция между земеделски стопани, заетост, инвестиции в проекти в селските райони, Северозападен район. Всеки може да намери вариант за себе си, допълни експертът. Важно, по думите му, е решението на всеки кандидат да бъде продиктувано от плановете и вижданията му за развитието на бизнеса.

При малките предприятия и земеделски стопани финансовата помощ е 50%, а за големите е 40% от общия размер на допустимите за финансиране разходи.

Има няколко основни елемента, на които трбява да отговаря всеки проект, обясни експертът. Трябва да има 50% суровинна обезпеченост за първа прогнозна година, т.е. когато предприятието стартира изпълнението на своя проект. Друг критерий е минимум 30% от суровинната обезпеченост да бъде от регистрирани български прозводители. Важен е също капацитетът на машините, защото ще се залага на предприятия, в които минимум 50% от капацитета на машините се натоварват в изпълнение на проекта. Трябва да има и технологичен проект, който да опише технологията на прозводство, както и кандидатът да няма задължения към държавата. Важно изискване за допустимост по мярка 4.2 е кандидатът да има минимум 10 точки по критериите за оценка.

Приемът по мярката ще таре 3 седмици, а размерът на финансовата помощ е 100 млн. евро. Минималният размер на допустимите разходи за едно проектно предложение е 15 хил. евро, а максималният е 3 млн. евро.

Новото през този програмен период е, че в рамките на този прием интегрираните проекти няма да бъдат допустими, включително и колективни инвестиции, с изключение на случаите, когато кандидатстват групи от организации на производители.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА