Не трябва да се намаляват разходите за ОСП в рамките на следващия дългосрочен бюджет на ЕС и от окончателния компромис относно реформата на селскостопанската политика трябва да се възползват както новите, така и старите държави-членки. За това се договориха на среща през седмицата ирландският и унгарският министри на земеделието. Формата на селскостопанската политика след 2013 г. трябва да е “приемлива” както за ЕС-15, така и за ЕС-12, подчертаха земеделският министър на Ирландия Саймън Ковъни и унгарският му колега Шандор Фазекас.
Предвид факта, че Ирландия ще поеме ротационното председателство на ЕС през първата половина на 2013 г., това е обнадeждаващо, че страната ще заеме благоприятна позиция към новите държави-членки по отношение на финалните преговори за реформата на ОСП. Балтийските страни, изразяват недовството си от предложеното на среща през седмицата по отношение на първи стълб от Комисията към изпълнителната власт на ЕС, по-голямо преразпределение на разходи за развитие на селските райони по втори стълб.
Двамата министри заявиха още, че някои от предложенията на Комисията по отношение на “позеленяването” на ОСП са “твърде строги” – становище, подкрепено от повечето държави-членки. Ирландия и Унгария смятат, че предложените изисквания към земеделските стопани с обработваеми земи за поддържане на постоянни пасища и ротация на културите се нуждаят от преразглеждане. Унгарският министър Фазекас добави, че праг от 7% за „приоритетно екологични площи” е твърде висок. Идеята, земеделските производители да бъдат санкционирани за неспазване на екологосъобразността на мерките, и 30% от субсидиите да бъдат обвързани с тях бе отхвърлен от двамата министри.
Унгария би искала също така да се разшири използването на обвързаните помощи за свинско и птиче месо, както и за тютюневия сектор, а Ковъни заяви, че страната му би предпочела 5% таван на помощта за мярката по първи стълб, но изрази готовност за постигане на компромисна сделка.
Източник: Agra Europe