Тънкостите на есенното торене в градината

Агрозона
Агрозона
6 Минути

Есенното торене е необходимост, съобразен с естествения цикъл на развитие на растенията. То осигурява необходимите хранителни вещества за презимуване на растенията. Трябва да е не само достатъчно както количество, но и да е балансирано като състав, да съдържа цялата гама нужни вещества.

Благодарение на него се повишава имунитета на растенията и устойчивостта им на неблагоприятни фактори, като студовете през този сезон. През последните години зимите са топли, почти безснежни и за съжаление – сушави. В предходните периоди есенно торене започваше в края на август, но сега има по-дълъг период за извършването му през по-късните есенни месеци.

Другата сериозна роля на есенното торене е не само оцеляване на растенията през студения сезон. От него зависи силният старт на развитието им през пролетта.

 Какви видове торове се  прилагат през този сезон?

Много стопани в домашните си градини предпочитат да ползват натурални средства, за да получат чиста продукция. Някои залагат на дървесната пепел.  Тя съдържа калий, фосфор и почти всички микроелементи – безопасна е за почвата, растенията и хората. Може да се внася по всяко време, но трябва да се вкопае по-дълбоко, защото останала на повърхността  образува почвена кора.

Пресният оборски тор е класика. Той има способността да се насища с влага през зимата, започва да гние и се смесва добре с почвата. Обаче съдържа семена на плевели. Препоръчва се за участъци, където ще се отглеждат растения от семейство тиквови – краставици, тиквички, тикви, пъпеши), както и копър, целина.

Угнилият оборски тор и компостът могат да се внасят по всяко време.  Разпръснати през есента, има опасност част от хранителните вещества  да се отмият от проливни дъждове или при снеготопенето.  Обаче предимството на органичните материали е, че поемат максимално влага и се сместа добре с почвата.

Биоторът може да се прилага при всички култури. Той  съдържа всичките 16 елемента, необходими на растенията в концентриран вид. Тези хранителни вещества се усвояват лесно от растенията, но се освобождават постепенно, според нуждите им. В състава му влизат полезни бактерии, други микроорганизми,  биологически активни стимулатори за растенията, витамини, аминокиселини,хумусни киселини и др.

Минералните торове се прилагат за есенно торене, защото увеличат запасите от хранителни вещества в почвата.

Подобряват  физико-химичните и свойства на почвата, като стимулират по-интензивна дейност на почвените микроорганизми.  При тях хранителните елементи освен, че са високонцентрирани, са и по-лесно усвоими  от растенията. Според някои агрономи, особено важни за есенно торене са  фосфора и калия, които способстват за ръст в кореновата система.Също така повишават устойчивостта на растенията към заболявания и неблагоприятни климатични условия.

В практиката се използват фосфорни торове, чийто фосфор е разтворим във вода. Обикновеният суперфосфат (прахообразен или гранулиран) съдържа 16-18% фосфор, двойният е с 35-40%, а тройният има съдържание 48-55%. Обикновеният суперфосфат не се измива от валежите и поливните води и е подходящ за есенно торене. Внасянето му на по-голяма дълбочина позволява да се осигури за растенията фосфор през целия вегетационен период.

Прилагането му при кисели почви допринася за тяхното алкализиране и неутрализиране. Тройният суперфосфат се внася през есента, защото е бавнодействащ. Подходящ е за подхранване на всички видове почви, чиято киселинност е от ниска до алкална. Ускорява на растежа и развитието на кореновата система, повишава устойчивостта на растенията на замръзване, спомага за пълно усвояване на почвената влага.

Калиев сулфат също е препоръчителен през този сезон, защото увеличава издръжливостта на многогодишните растения. Прилага се само на неутрални и алкални почви, защото силно подкиселява почвата. Амониев нитрат и амониев сулфат имат способността дълго „да работят„ в студена почва.

Гамата от минерални торове е широка и се подбира най-подходящия за съответната култура. Всички торове се внасят по един и същи начин – разпръскват се равномерно по повърхността на участъка, а след това се вграждат на дълбочина 25-30 см. За пепелта са достатъчни и 10 см.

Торене на зеленчуковата градина, овошките и лозите.

Първо терена се почиства от растителните отпадъци след предходните зеленчукови култури. Торовете се вкарват по време на оран или прекопаване, като препаратите трябва да проникнат поне на 20 см. дълбочина. За подобряване на почвената структура е добре да се троен суперфосфат и калиевия сулфат   – 3-6 кг/100 кв.м. Фосфорните и калиевите торове са подходящи за прилагане при засаждане на овошки. Препоръчва се да се вложат в периферията на кореновата система, за да се усвоят от подрастващите корени.

В ямката може да се поставят същите торове – троен суперфосфат и калиев сулфат, а при някои  и калиев хлорид. Препоръчителната доза е 200-300 грама на дръвче. Тези препарати са трудно подвижни и е задължително да се вкопаят на дълбочина 20 см. Плододаващите овошки трябва да се торят в края на листопада.При тях може да се използва комбинацията от оборския тор, суперфосфат и калиевия сулфат.

През този сезон малините се чувстват по-добре, ако се внесат двата елемента-фосфор и калий, като приемат и поръсване на почвата с дървесна пепел. Много лозари торят насажданията през есента с карбамид, но е подходящ и оборски тор. Есенното торене е важна процедура от отглеждането на различни култури, защото не само подхранва почвата, а дава пролетен старт на растенията.

Автор: Лилия Цветанова

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама