Свиневъди: Изпълнението на новите изисквания по ОСП няма да е лесно

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Според Димитър Михайлов най-големи са предизвикателствата, свързани с антимикробната резистентност и хуманното отношение

„Предизвикателствата пред свиневъдството по отношение на новата ОСП са свързани с антимикробната резистентност, с амбициозните цели на ЕС по отношение на Зелената сделка, които могат много трайно да се отразят на производството на свинско месо, коментира пред Агрозона Димитър Михайлов, изпълнителен директор на Асоциацията на свиневъдите в България.

Според него тенденцията е свързана с намаляването на свиневъдството като производство и във връзка с екологичните изисквания, които трябва да се покриват, което означава, че и предвид развитието на икономиката по света и напредъка на Китай по отношение на увеличаване на самозадоволяването на производството, се очертават тежки предизвикателства. Сред факторите, които ще влияят на пазара са и цените на фуражите, които според анализи ще станат доста високи, допълни Димитър Михайлов. „Всичко това ще изправи производителите пред огромни предизвикателства за тяхното оцеляване и е непредсказуемо какво ще се случи. Има два варианта – или свинското месо ще поскъпне рязко, както и всички други храни, или недостигът на ресурси може да доведе до свиване на потреблението и на производството“, допълни изпълнителният директор на Асоциацията на свиневъдите в България.

Зелената сделка представя пред бранша нови изисквания по отношение на хуманното отношение и антимикробната резистентност. „България е на нива на употреба на антимикробни препарати на средно ниво в ЕС, но ще видим какво ще се договори държавата, какви цели ще си поставим, дали те са изпълними, но каквито и да поставим, те със сигурност ще се отразят на производството, защото намаляването на антимикробни препарати ще доведе и до намаляване на броя на животните, които стигат до рампа“, допълни Михайлов. „Това е важна тема във връзка със здравето на хората, но има зависимост, която показва, че употребата на антимикробни препарати е свързана и с климатичните условия – колкото по на юг отивате болестите и съответно употребата на препарати е по-висока, колкото по на север гледате, употребата на антимикробни препарати се намалява, тъй като там климатът е по-студен и той способства да не се развиват толкова много заболявания“. Според Михайлов това е тема, която тепърва предстои да се обсъжда.

„Ние не знаем нашата държава как се ангажира и по отношение на емисиите газове, не знаем амбициите, които се поставят. Но ако се заложи и на това да се намалява от животновъдство, според мен би било пагубно, защото докато една Холандия предвижда план от 25 млрд. евро за намаляване на животновъдството си и на производството на животни във връзка с екологичните изисквания, то ние сме на другата крайност, ние нямаме нужното задоволяване на местния пазар, камо ли да тръгнем да намаляваме производството“, коментира Димитър Михайлов. Според него това, което Европа гледа като политика, ние все още не можем да приложим. „Ние още не сме стигнали до този етап, за да можем да приложим тези цели, които ЕС си поставя, защото реално развитието ни е много по-назад“.

По мнението на изпълнителният директор на Асоциацията на свиневъдите в България изпълнението на новата ОСП няма да е лесно, предвид всичко, което към момента вещае пазара и развитието му. „АЧС също ще оказва своето влияние. Има много компоненти и не знаем какво ще се случи с инфлацията, с финансовите пазари. Като цяло към момента светлина в тунела много малко се вижда“, заключи Димитър Михайлов.

 

Още за предизвикателствата на новата ОСП четете в новия февруарски брой на списание A zona

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА