Странджански чай, Еленски бут и още 3 храни се подготвят за защита в Европа

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

5 български храни подготвят заявления за защита в Европа. Това стана ясно по време на конференция, организирана от българския евродепутат Момчил Неков. Пред Агрозона Десислава Димитрова от Slowfood сподели, че това   Куртовски розов домат, Източнобалканска свиня, Еленски бут, Странджански чай и солта от Атанасовското езеро. В момента се правят проучвания дали има достатъчно производители на продукцията и се изготвя информация за характерността им. Същевременно в процедура по завършване на защита  са Мановият мед и Говеждата пастърма. Очаква се през тази година те да станат официално защитени за Европа.

Пред Агрозона  евродепутатът Момчил Неков каза, че защитата на храни и продукти от Европа дава тласък на малките и периферни райони. Това е знак за качество и никой няма право да имитира продукта. Благодарение на логото той ще стане много по-разпознаваем в България и Европа. Храните, които се сертифицират, са свързани с определени райони и им придават идентичност.  „Няма как страна като България с толкова разнородни традиции и богата история да не търси своето място и на кулинарната карта на Европа. Чрез европейските схеми за качество силно вярвам, че можем да го постигнем”, каза Неков.

По време на конференцията производители на специфичните продукти представиха тяхната уникалност. Радостина Донева, която е представител на фирма за отглеждане на Източнобалканска свиня сподели, че това е  единствената в България „древна“ порода свине, която, според специалистите, е оформена изцяло под влиянието на естествения отбор със сравнително слаба намеса на човека. Тя е и една от малкото автохтонни породи свине в Европа, съществувайки по нашите земи от 2500 г. Отглежда се при традиционни пасищни условия от пастири в районите на Източна Стара Планина и Странджа. Пригодеността на свинята към условията на балкана изменят  структурата на месото й, придавайки специфичен  и характерен вкус, каза Донева.

Названието на Еленския бут не идва просто от града, а от името на Еленския балкан, въпреки че често непознаването на произхода го свързва с бут от дивеч, елен или диво прасе.  Мария Симеонова, представител на една от компаниите, произвеждащи бута, сподели, че вкусът му става от климата на района, ландшафта, горите и … архитектурата на старите къщи. Из селата около Елена и Велико Търново все още има домове, в които едната половина  е укрепен домашен склад, работилница за консервиране, наричана с турската дума за стая: „одая“. В последните есенни дни или тези след Коледа, бутовете – заедно със задните плешки, се осоляват. Цялата четина на прасето е опърлена и добре остъргана, а след доброто осоляване бутовете престояват в дървена каца или метална тава за около 40 дни.

Кримският или Странджански чай се пази от малцина в района на Малко Търново. Билката е ендемит или иначе казано – вид, който расте само на едно място в света. Той е на изчезване заради безобразното му бране преди години. В списъка е на лечебните растения, а като вариант да се запази доста хора виждат в култивирането му.

Солниците в Атанасовското езеро съществуват от 1906 г., когато лагуната е била дадена на концесия за 30 години. През 1934 г. е произведена първата продукция. Добивът на сол се извършва по примитивен начин, който не се отразява негативно на обитателите на резервата и така практикувайки традиционния поминък, се опазва и природната среда.

Повече по темата за защитените български продукти в ЕС, както и за специфичността на Куртовския домат (Голям Бабин), четете в юлския брой на списание „Агрозона“.

IMG_3298

IMG_3296

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА