“Цялата дейност на ръководството на аграрното министерство през изминалите 4 месеца се върти около ефективността на средствата, които трябва да бъдат оползотворени. Това е борба и с манталитета на самите земеделски производители, които виждат селското стопанство като едни субсидии. Раздаването на неефективни средства се нарича субсидиевъдство”, това каза зам-министърът на земеделието Момчил Неков пред депутатите, по време на последното заседание на Комисията по земеделието, храните и горите в Народното събрание.
От думите му стана ясно още, че работата на министерството е насочена в тази посока, а високото национално съфинансиране (в размер на 60%) е поискано и “за да обърнем манталитета на мислене, че това не са европейски средства, които трябва да бъдат усвоени и да се интересуваме единствено от загубите, а на нас основния ни приоритет е къде ги инвестираме тези средства и дали те водят до добавена стойност”, каза още Неков в отговор на въпрос, зададен от депутата Зарко Маринов от Демократична България. Той попита дали до момента, след изпълнението на множество проекти, е повишена конкурентоспособността на нашето земеделие, открили сме нови работни места или там, където са били вложени средства да е подпомогнато развитието на селските региони.
Преди това зам.-министърът обяви, че според песимистичен вариант за загуба на средства по ПРСР, страната ни няма да усвои 56 млн. лева, а при по-оптимистичният ще бъдем на минус 16 млн. лева. В първият случай не влизат средствата по подмярката за напояване. Там се очаква да бъде отворен нов прием със същия бюджет, както при предходния – 107 млн. лева, който ще стартира през юни и ще продължи до края на септември.
На следващия съвет на министрите ще стане ясно дали ще може да се използват 5% от бюджета на ЕФРСР от 2021-2022 г. от преходния период, което означава, че ще имаме на разположение 33 млн. евро за помощи за високите цени на торовете, ПРЗ и горивата, стана ясно още от думите на зам.-министъра.
Освен това МЗм в момента е в разговори за индексация на мерките 4.1, 4.2, включително и общинските мерки, но там се очаква методика от МРРБ. Ако това се случи може дори да се влезе в хипотезата средствата да не стигнат за тази година, пресметна Неков.