Солени глоби на Брюксел притискат немските млеко-производители, докато развиват производството за 2015 г.

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Производството на прясно мляко в Германия се увеличи с 4.4% (573 хил.т.) на годишна база през първите пет месеца на 2014/15 г., въпреки че миналата година страната беше глобена с рекордна сума за превишаване на квотите за производство в Европейския съюз, предава Agra Europe. Производството за периода април-август 2014 г. се вдигна с 3.7% на годишна база, достигайки 13.5 млн.т.

„Производителите на мляко в Германия трябва да ограничат продукцията, иначе глобите, които платиха миналата година, тази година може да бъдат още по-високи“, предупреди директорът на асоциацията на производителите на прясно мляко в Байерн, Ханс-Юрген Зойферлайн. През 2013 г. немските млекопроизводители заплатиха 163 млн. евро за превишаване с 588 хил.т. на квотата, определена от Брюксел. Тогава добивите на мляко в страната достигнаха 30.81 млн.т.

Още една рекордно голяма глоба?

На 30 октомври производителите на прясно мляко в Германия ще кандидатстват за квотите за сезон 2014/15 г., но според Зойферлайн много от тях може да не получат количествата, които искат и това може да доведе до нови рекордни глоби. Немските производители обаче се подготвят да увеличат продукцията си, защото се очаква системата на квотите да отпадне от 2 април 2015 г.

„Много фермери увеличават броя на юниците си“, казва фермер от Германия. „Ние ще увеличим стадото си с около 80 крави, а други фермери, които познавам, ще увеличат своите стада до 150, 250 или 500 крави.“ Друг фермер е заявил, че тази година ще бъде „много интересна“ и, че неговата ферма „ще работи на пълни обороти, за да увеличи продукцията си“.

Австрия заяви, че ще се противопостави на продължаване на наказателни такси и през 2014/15 г. В Германия тези такси за 2013/14 г. ще се прилага за количеството, което произведат над уговорените от тях квоти.

Решението е на всеки поотделно

Балансирането на недостатъчното количество със свръхпредлагане ще се случи на федерално ниво, а наказателната такса ще възлезе на не повече от 0.1269 евро на килограм мляко, произведено над квотата, според Зойферлайн. Самият той отрече твърдението, че най-големите млекопроизводители в Германия са основните виновници за превишаването на квотите. „Решението дали да предлагането да превиши търсенето се взима от всеки фермер поотделно, в зависимост от самочувствието на всеки фермер на пазарите за мляко.“, каза Зойферлайн.

През юли представители на Италия, Франция и Великобритания отхвърлиха предложения, подадени в Брюксел от Нидерландия, Германия и Австрия, за да се премахне системата с коефициента за маслена корекция, който увеличава реално отчетените количества мляко с по-висок коефициент на масленост. Както обаче един фермер казва: „Коефициента за маслена корекция е малка риба. Истинският проблем са квотите и те ни причиняват истинско главоболие. Такова облекчение ще е за нас те да отпаднат от идната година.“

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА