Смокиня и нар – бъдещите овошки на България

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Започнат ли да окапват листата, идва време и за голямото засаждане на овощните дръвчета. Овощарите избират културите, които искат да използват и в началото на ноември започва и посаждането. През тази година тенденцията е такава, че най- търсени на пазара са орехите и лешниците, като цяло черупковите видове. Това каза пред „Агрозона“ проф. Аргир Живондов от Института по овощарство в Пловдив. Постоянно е търсенето на праскови и нектарини.

Мъжки смокини за вилата

Наблюдава се и интерес към сортове, които допреди това не са се търсили. Искат се относително по-редките култури за страната ни. На първо място по този показател е смокинята. Има сериозно търсене на културата, защото тя се отглежда относително лесно,  болестите и неприятелите не и създават големи проблеми. Въпреки лесното гледане има и други фактори, които правят плода предпочитан. Един от тях са пазарните условия, тъй като смокинята се търси все повече от потребителите за консумация в сурово състояние. По- малко перо, но все пак представляващо интерес, са т. нар. мъжки смокини, които се използват само за преработка в конфитюри.

Райска ябълка и нар за южните райони

От по- редките видове все повече хора питат за райската ябълка и нар. Те са субтропични  култури и не във всички райони в България стават за нормално отглеждане. Трябва да се гледат в Южна България, най- подходящите райони са Сандански, Петрич и Ивайловград.

Все още се продават и произвеждат дръвчета от сливо- кайсия. Българския патент е под името Стендесто. „Доста продавачи обаче злоупотребяват с това наименование и предлагат всевъзможни други неща с различен произход, но използвайки този етикет. Само Института по Овощарство в Пловдив има правото да го произвежда и предлага.

Цените масово по 5 лв. за дръвче

В момента цените на посадъчния материал в института вървят масово по 5 лв. за култура. Стендесто се продава за 6 лв. По- скъпи  са дръвчетата от редките видове – смокини, нарове, дрян, райска ябълка, които варират от 7 до 10 лв. Най- скъпото дръвче си остава ореха, стигайки над 20 лв. за брой.

За опасностите, които крие покупката на орехово дръвче, може да прочетете в материала

Съседите ни заливат с дръвчета – имитации

„Агрозона“ направи проучване на цените на дръвчетата в няколко места за продан. В следващата таблица прилагаме средните стойности на овошките:

ЦЕНИ ТАБЛИЦА

Сорт Цена/ бр.
Череши 5 лв.
Орехи 15 лв.
Киви 8 лв.
Лешник 2, 50 лв.
Годжи Бери 5 лв.
Кестен 10 лв.
Маслина 15 лв.
Лимон, Портокал, Мандарина, Грейпфрут 15,00 лв.

 

Дрян, Райска ябълка, Нар (внос),Смокиня (внос) 10,00 лв
Ябълка, Круша,Смокиня, Дюля, Мушмула, Нар 5,00 лв.
Праскова, Нектарина, Кайсия, Слива, Череша, Вишна, Бадем 5,00 лв.
Американска Боровинка (Синя и Червена) 10,00 лв.

 

Липа, Бреза

 

10,00 лв.
Касис, Къпини, Червено френско грозде 2,00 лв.
Малини 1,00 лв.
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА