Още чакаме „ДА“ от Европа за мановия мед

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Близо четиринадесет година председателят на сдружение „Странджански манов мед“ Манол Тодоров  се бори за утвърждаването и защитата за произхода на уникалния продукт пред Европа. Той изследва неповторимите качества на мановия мед от почти 19 години. С течение на времето битката по утвърждаване на наименование за произход на продукта се превръща в лична.  Идеята за защитата му се ражда през 2004 г., когато организира и първият фестивал „Странджански манов мед“. През 2007 г. внасят необходимите документи в МЗХГ, за започване на процедурата.  Следват десетки изследвания на маната по дъбовете в Странджа. „В съвместна работа с академик Атанас Атанасов и експерти от МЗХГ свършихме много работа през годините. Целта ни беше една – да докажем съвършенството на този мед“, каза Тодоров.

Манол Тодоров

Надежда: До края на лятото може да има отговор

След целият извървян път сега цялата гилдия на пчеларите, академичната общност и МЗХГ очакват едно –„Да“ от Европейската комисия. „Вече трябваше да е излязло становището, тъй като срокът беше 6 месеца за запознаване на ЕК с цялата документация. Този срок мина и сега очакваме всеки момент решението.“, допълва Манол Тодоров. Според пчеларя до края на лятото дългоочакваната мечта трябва да стане реалност. Според производителите, когато мановият мед получи защитата си от ЕК Странджанският регион ще се съживи, количеството на производство ще  се вдигне, ще се увеличат пчелните семейства и качеството ще е неоспоримо. В сдружението работи по още един пчелен продукт странджански цветен пчелен прашец. Като и за него ще се борят да бъде със защитено наименование за произход. Тодоров не отрича, че борбата за регистрацията на наименованието е скъпо удоволствие – вложени са много средства, усилия и време.

пчели на Манол Тодоров

Успешното сътрудничество между Сдружението на пчеларите и МЗХГ играе много важна роля в целия процес. „Ние сме един екип, ако сме сами няма да постигнем нищо. Заедно сме по-силни“, категоричен е пчеларят.

Мановият мед от Странджа също е на финала за еврорегистрация

 

Мед-менте има предимно по курортите

„Тази година пчелите започнаха да събират по-рано мед. Обикновено старта на маната е около 12-14 юни, но сега започна няколко дни по-рано.“, каза председателят.  Заявките вече валят, дори има желаещи да капарират предварително някой килограм. Това обаче не се практикува, споделя пчеларят. Търсенето варира от буркан до тон и повече, а запитвания за „черното злато“ има от Япония, Арабските държави и цяла Европа. „В момента няма никакъв манов мед, всичко от миналата реколта е изкупено“, подчерта Тодоров. Той предупреждава клиентите да внимават и за меда менте. Фалшификаторите вече са усвоили техники, чрез които успяват да създадат дори същия уникален цвят, като този на мановия мед. За да разпознаем истината от лъжата ни трябва или опитен човек като Манол Тодоров или пълен анализ за съдържанието. Пчеларят споделя, че всеки желаещ да си купи истински манов мед е най-добре да потърси от оторизиран производител. Той е категоричен, че веки определящ себе си като производител на Странджански манов мед трябва да  е изследвал меда си и той да отговаря на нормите за качество.

 От 31 юли до 2 август Царево става домакин на световен симпозиум за уникалния продукт

манов мед

За втора поредна година Царево ще бъде домакин на “Световен симпозиум на мановия мед”. Тази година грандиозния меден форум ще започне от 31-и юли и ще завърши на  2-и август. Заедно с него ще се състои и ежегодния Фестивал на мановия мед. Събитието ще проведе под патронажа на министъра на земеделието, храните и горите Румен Порожанов. МЗХГ е и партньор на събитието. Тазгодишното мото ще бъде „„Световен симпозиум по мановия мед – 10 години по-късно”. Откриването на грандиозното събитие ще бъде направено от комисарят по цифровата икономика и общество Мария Габриел.

Програмата включва важни дискусии, засягащи проблемите на сектора. Форумът ще обедини два панела. Първият е озаглавен „Манов мед – наука и практика“, а вторият „Опрашване, опрашители и екосистемни услуги“. Темите са изключително актуални, особено във връзка със загубите на пчелни семейства в последните години в световен мащаб. Очакват се пчелари, академици и специалисти от 4 континента.

 

Станислава Стойкова

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА