Манол Тодоров: Мановият мед е по-светъл през последните години

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Реколтата е с високо качество и добри показатели

Мановият мед за поредна година е с една идея по-светъл. Това се забелязва през последните 4-5 години и потребителите трябва да знаят този факт. Получаваме запитвания на какво се дължи това изсветляване, но нямам обяснение, посочи Манол Тодоров- председател на пчеларско сдружение „Странджански манов мед“.

За сметка на това реколтата е с високо качество. Първото центруфугиране регистрира с 5-6 кг. повече от кошер в сравнение с м.г. и е около 10-15 кг./кошер. Кампанията по прибирането  на продукцията започна няколко дни по-рано заради горещините, иначе маната пада около 12-14 юни.

За съжаление екстремните температури пречат за образуване на жълъдовата мана, който изисква наличие на влажност. При необичайни жеги тя става по-концентрирана и пчелите не могат да я преработват. Затова не внасят нищо в кошерите, посочи Манол Тодоров.

Медът тази година е с добри показатели

Това се отнася особено за продукцията, произведена под бранда Защитено наименование за произход (ЗНП)„Странджански манов мед/Манов мед от  Странджа“. Има разлика в показателите на мановия мед, който се произвежда от векове в района и този, който отговаря на изискванията на ЗНП.

По отношение на водното съдържание обикновения мед има 20%, а вписания в европейският регистър е с 19% и е по-концентриран.

Продукцията от тази година на „Странджанския манов мед“ е с диастазна активност 12 единици, а традиционния продукт е само с 8 единици.

Електропроводимостта на първия е с 0,95 милисименса, а на втория е 0,8 милисименса.

Важен показател е съдържанието на т.нар. хидроксиметил фурфурол (HMF), който е индикатор за свежест на продукта. Колкото по-ниски са нивата му, толкова меда е по-качествен.

Настоящата реколта покрива четири пъти по-ниския показател, който е 10 мг/кг. за меда, отговарящ на изискванията за Защитено наименование за произход. Традиционният продукт трябва да има  HMF 40 мг/кг.

Показателите на ЗНП меда се следят от сертифицирана лаборатория на „Биосертификейшън“-Пловдив.

Заради усилията да произвеждат мед, който отговаря на европейските стандарти за защитено наименование, пчеларите получават допълнителна субсидия „де минимис“. Влагаме тези средства за контрол, анализи, окачествяване на меда и други дейности, доказващи съответствие с европейските изисквания. До края на август стопаните трябва да се поддадат заявление за получаване на тази помощ.

Засега петима пчелари от Странджа произвеждат мед, който покрива  европейския стандарт „Странджански манов мед“

Те отглеждат около 800-1000 пчелни семейства. От тях 260 са в моята пчеларска ферма „Мана“, посочи Манол Тодоров.

Той обясни, че всеки пчелар от определения регион, ако покрие изискванията на ЗНП  и подпише договор, може да произвежда  продукция под защитеното наименование „Странджански манов мед“.

През тази година са установени случаи на нелоялна практика от страна на местни производители, които са опитали да предлагат обикновен мед като ЗНП. Областна Дирекция по безопасност на храните -Бургас своевременно  е направила проверки и е връчила предписания на некоректните стопани, допълни председателят.

Потребителите трябва да са спокойни, че и тази година странджанския манов мед е с високо качество и отговаря на параметрите, заложени при регистрацията му като Защитено наименование за произход.Пчеларите от този регион се справят с предизвикателствата на глобалното затопляне и екстремните температури и предлагат на пазара качествен продукт.

 

Автор: Лилия Цветанова

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама