МЗХ с проект на Концепция за директните плащания от 2015 г, няма да прехвърляме средства между стълбовете на ОСП

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Министерството на земеделието и храните излезе с проект на Концепция относно прилагането на директните плащания в България от 2015 г. Проектът е публикуван в Портала за обществени консултации на Министерски съвет. Решенията, които вземе страната ни, трябва да бъдат обявени пред Европейската комисия до 1-и август тази година.

Според проекта на решението за прилагане на директните плащания не се предвижда България да се възползва от възможността за трансфер на средства между стълбовете на ОСП за периода 2015-2020 г. Според МЗХ разпределението на средствата между двата стълба е достатъчно балансирано и прехвърлянето на суми към някой от тях би довело до недостатъчно финансиране на стълба, от който се вземат средствата, и до и невъзможност за изпълнение на поставените цели и задачи.

За постигането на по-справедливо и по-добро насочване на плащанията се предвижда прилагане на определени инструменти като използване на Схемата за преразпределително плащане, въвеждане на прогресивно намаление на плащанията и използване на дефиницията за активен фермер.

Схемата за преразпределително плащане продължава параметрите, приложени през 2014 г. По-голямото подпомагане ще се отнася за първите 300 дка на стопанствата. Индикативната ставка, който се планира, е около 15 лв./дка. Бюджетът по схемата за 2015 г. ще бъде 55 889 146 евро, става ясно от документа. Размерът на конкретната окончателна ставка на декар ще се формира всяка година като се отчитат всички допустими за подпомагане първи хектари по Схемата за единно плащане на площ. Целта е със Схемата за преразпределително плащане е да бъдат подпомогнати в по-осезаема степен голям брой средни и малки земеделски стопанства. Според проекта на решението ще се взема предвид по-голямата интензивност на труда в тези стопанства и икономиите от мащаба, които са характерни за големите стопанства. МЗХ предвижда към прилагането на Схемата за преразпределително плащане да се въведе прогресивно намаление на субсидията по СЕПП като целта е да се избегне ситуацията, в която непропорционално високи суми отиват при малко на брой големи бенефициенти. Предвижднаното намаление е 5% за сумите между 150 000 евро и 300 000 евро и с 10% за субсидията над 300 000 евро.

Ако се приложи инструментът за намаляване на субсидията към големите бенефициенти, се очаква обект на такова намаление да бъдат плащанията към между 216 и 346 фермери за различните години в периода 2015-2020 г. Средствата, спестени от намалението, ще възлизат на между 1.8 млн. евро и 2.8 млн. евро през отделните години, сочат сметките на министерството. Те ще се прехвърлят към ПРСР. Според проекта при прилагане на намалението на субсидията не се предвижда приспадане на разходите за заплати, данъци и вноски за социално осигуряване, свързани с трудовата заетост. Намаляването на размера на директните плащания ще се отрази на стопанства с размер над 1829 ха през 2015 г. като през годините този размер ще намалява в резултат от увеличението на единната ставка и ще достигне до 1463 ха през 2020 г., посочва документът.

През следващия програмен период директни плащания ще получават само активни фермери, е заложено в проекта на позицията на страната ни. Според дефиницията за активен фермер, разписана в регламента за директните плащания, се предвижда да не могат да получават директни плащания физически и юридически лица, чиито земеделски площи са основно (над 50%) площи, естествено поддържани в състояние, подходящо за паша или обработка и върху тях не се извършват минимални земеделски дейности. Определянето на минималните земеделски дейности трябва да стане факт до 31-и януари следващата година. Министерството посочва, че бъде приложен  негативен списък на физически или юридически лица, които не могат да получават директни плащания. Такива са лица, които експлоатират летища, железопътни услуги, водни съоръжения, услуги в сферата на недвижимите имоти, спортни игрища и места за отдих.

 

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА