МЗХ: 13% обвързано с производството подпомагане на животновъдството, зеленчукопроизводство и трайните насаждения през 2015-2020 г.

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Чрез прилагане на Схеми за обвързана с производството директна подкрепа, използване на възможността за национално финансиране по Схемите за преходна национална помощ и въвеждане на специално плащане за памук се цели подпомагането на уязвими и приоритетни сектори и генерирането на по-голяма добавена стойност в земеделието, гласи Концепцията на Министерството на земеделието и храните относно прилагането на директните плащания у нас от 2015 г.

Основен приоритет в преговорите по Реформата на ОСП за страната е била обвързаната с производството директна подкрепа като България е изиграла важна роля при договореното повишение на размера на обвързаната с производството директна подкрепа, става ясно от документа. В резултата на успешните преговори е договорена възможност за 2014 г. за специфично обвързано с производството подпомагане да се отделят до 6.5% от пакета за директни плащания. До тази година за обвързана подкрепа се отделяха само 3.5% от пакета за директни плащания. През настоящата година пълният размер на помощта от 6.5% от средствата за директни плащания ще е насочена към животновъдството, зеленчукопроизводство и трайните насаждения, става ясно от проекта на МЗХ. За периода 2015-2020 г. се предвижда прилагане на 13% обвързано с производството подпомагане за уязвими сектори, които претърпяват трудности. Такива са именно животновъдството, зеленчукопроизводство и трайните насаждения. Министерството си поставя максимално амбициозни цели за осигуряване на обвързана подкрепа за възможно най-широк набор от стопанства и производства в тези сектори, се посочва в документа. Предвижда се 2% обвързана подкрепа да може да се насочва към протеинови култури.

Според идеята за по-нататъшно прилагане на директните плащания България ще може да се възползва от възможността за предоставяне на преходна национална помощ. Тя ще бъде отпускана само на сектори, които през 2013 г. са били обект на национални доплащания, без да могат да се включват допълнителни сектори.

Преходната помощ през 2015 г. може да представлява 75% от специфичните секторни финансови пакети, както са одобрени от ЕК за 2013 г. В следващите години преходната помощ е с 5% стъпка на намаление. Така през 2020 г. ще може да се предоставя 50% от пакетите за отделните сектори, по начина, по който са нотифицирани и одобрени от Европейската комисия за 2013 г.  Благодарение на преходната национална помощ ще се създаде възможност за подпомагане на тютюневия сектор и ще се осигурят допълнителни средства за животновъдството чрез продължаване на необвързаното плащане за говеда и биволи. Специално плащане на хектар се предвижда и за памука у нас според концепцията на МЗХ.

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА