Министрите на земеделието обсъждат реформата на ОСП 2014-2020 г.

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Вчера и днес министрите на земеделието на ЕС обсъждат прилагането на Общата селскостопанска политика (ОСП), съобщава Agra Europe. Крайният срок за страните-членки да представят на Европейската комисия своите планове за разпределяне на евросредствата наближава.  На среща на Съвета по земеделие в Люксембург вчера страните-членки за първи път обсъждаха как ще прилагат на практика ключови елементи от новата ОСП, като например директните плащания.

 До 1-и август националните правителства трябва да информират Комисията как са избрали да използват дадените им средства. Изборът, който са направили, ще влезе в сила от януари 2015 г., а някои държави като Великобритания например дори вече са преминали на този етап.

 Министрите на земеделието на ЕС обсъдиха до колко е успешно прилагането на така наречения „млечен пакет“, който влезе в сила през 2012 г., както и бъдещето на млечния сектор след отпадането през 2015 г. на квотите за производство на мляко. Една от задачите на Съвета вчера беше да постигне съгласие дали през последната година от действието на млечните квоти да се въведе така нареченият коефициент за маслена корекция. Целта на тази мярка е да се облекчат производителите, които са прекалено натоварени с така наречените „такси за суперпроизводство“ при превишаване на квотите. Страните-членки обаче не успяха да постигнат съгласие по този въпрос, което означава, че следващото председателство (на Италия) на Съвета ще трябва да търси инструменти за подкрепа на млечния сектор.

 Освен това националните земеделски министри обсъдиха схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“, които вече са слети и няма да се прилагат поотделно. Въпреки, че повечето министри одобряват идеята двете схеми да бъдат обединени, те не успяха да постигнат единодушие относно разпределянето на средствата и обхвата на продуктите, които ще се включват в двете схеми. Причина за липсата на консенсус беше въпросът за кои решения Комисията ще има право да делегира власт на националните правителства. Въпреки, че правителствата подкрепят увеличението на бюджета на двете схеми, те не успяха да се споразумеят как ще се пресмята бюджетът за всяка държава.

Земеделските министри приеха резолюция, с която призовават Комисията да оттегли Регламент ЕС 1337/2013, който беше приет миналата година. Критиците посочват, че регламентът изисква местата на отглеждане и разфасоване да се изписват само на месните продукти от свине, пилета и овце, но не изисква това за говеждото месо. Ето защо Европейския парламент призова Комисията да отмени тази резолюция и да я замени с друга, по-всеобхватна. Еврокомисарят по земеделие Дачиан Чолош обаче защити решение на Европейската комисия, с което институцията е приложила нови правила за етикетиране на говеждо месо, вместо да се съобрази със старите. Той представи аргументи срещу изискването рождената дата на едно животно да присъства на етикета на месните продукти, и напомни, че всеки производител сам може да реши дали да сложи на етикета тази информация или не.

Министрите на земеделието са поискали от Комисията първо да установи какъв е ефектът от прилагането на реформата на ОСП, преди да предлага нови промени на европейското законодателство, приложимо за производителите на плодове и зеленчуци. Министрите приеха заключение на Съвета, което изразява тяхната обща позиция относно ефектът, който трябва да бъде постигнат с реформата на ОСП. Според тях е необходимо да се направи повече, за да се премахнат административните пречки пред производителите, да се опростят процедурите за достъп до пазарите. В позицията на министрите се казва още, че правилата и административните тежести за създаване и работа на организации на производителите са прекалено високи, поради което министрите призовават Комисията да ги преразгледа в идните години.

 Друг въпрос, обсъждан по време на официалния обяд след заседанието на Съвета беше Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции между ЕС и САЩ. Двете страни не са доволни от напредъка на преговорите и са на мнение, че предстои де се свърши още много работа по споразумението, е казал държавният секретар по земеделие на САЩ, Том Вилсак, по време на вчерашното заседание на Съвета на ЕС. Горещите теми за двете страни са били схемата Географски индикации на ЕС, както и различията между земеделските системи на двете държави и необходимостта тези различия да бъдат взети предвид и да се стигне до компромис при преговорите.

Заседанието на Съвета продължава и днес.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА