Литва и Финландия са готови с плановете си за прилагане на реформата на ОСП

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

По-малко от две седмици остават до крайния срок (1-и август) държавите-членки да информират Европейската комисия за плановете си да прилагат реформата на Общата селскостопанска политика на своя територия. Литва и Финландия са готови със своите варианти, съобщава Agra Europe.

Какъв е изборът на Литва

Литва няма да прехвърля средства между Първи и Втори стълб на ОСП, но планира да използва максимално допустимия размер (6.5%)  на подкрепа за обвързана помощ както за 2014 г., така и за периода 2015-2020 г. Това означава, че 3.5% ще отидат за подкрепа на говедовъдството и овцевъдството и 3% ще се вложат в млечния сектор. От 2015 г. нататък общата сума ще се повишава до максимално разрешените 13% плюс допълнително 2% за протеинови култури. Така общата сума по Първи стълб възлиза на 15%. От 13-те процента обвързана помощ 80% ще отидат за животновъдите и ще се плаща на глава животно. Останалите 20% ще се използват за отглеждане на култури, като ще се плаща на хектар. Освен това Балтийската държава избра да прилага редистрибутивно плащане от 10% за максимум 30 ха за периода 2014-2020.

За зелените мерки на реформираната ОСП са отделени 30% от директните плащания и те ще бъдат обвързани с изискването фермерите да изпълнят три общоприети в ЕС мерки свързани с климата и околната среда – диверсификация на културите, поддържане на постоянни пасища и екологично насочени площи. Високопоставен представител във Вилнюс е казал пред Agra Europe, че докато не получат по-точни указания от Комисията, страната ще прилага схемата за екологично насочените площи по възможно най-простия начин. Вариантът, който е избран, е елементи на тези площи да бъдат угарите и азотофиксиращите култури.

Стартиращите фермери на възраст до 40 г. ще получат 25% над основното плащане за първите пет години, като до 2% от плащанията по Първи стълб ще бъдат използвани за изплащането им. Литва избра да използва 1.5% от бюджета на схемата по Първи стълб и ще прилага базово плащане на хектар за максимум от 90 ха.

Относно определението за „активен фермер“ страната изисква кандидатите да косят тревата най-малко два пъти на година в случай, че не се грижат за животни. Освен това страната обяви, че няма да прилага схемата за малките фермери, нито пък ще отпусне финансови средства за площи с естествени ограничения.

Изборът на Финландия

Финландия също потвърди, че няма да прехвърля средства между стълбовете. Що се отнася до обвързаната помощ, тя планира да се възползва от всички възможности на реформираната ОСП, като постави акцент върху животновъдството в южната част на страната.

Според правилата на новата ОСП (в сила от 2015 г.), държавите, които изразходват по-малко от 5% по Първи стълб на ОСП за обвързани плащания за периода 2010-2014 г., имат възможност да повишат този дял до 8%, а онези, които похарчат по-малко от 10%, ще може да увеличат дела до 13%. Финландия ще прилага втория вариант. Скандинавската страна потвърди също, че площите на север от 62-я паралел ще бъдат изключени от правилото за диверсификация на културите.

Елементите на екологично насочените площи ще включват характеристики на кръстосаното спазване, редуване на културите и азотофиксиращи култури. Страната няма да използва еквиваленти на зелените мерки и така ще признае мерките, предприети вече от фермерите в полза на опазването на околната среда.

Относно младите фермери, Финландия ще задели за схемата максимума от 2% от националния си таван, но няма да прилага схемата за малки фермери.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА