Как се отразява руското ембарго върху износа на свинско месо от ЕС

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Европейските свиневъди се справят добре въпреки забраната за внос на европейски селскостопански продукти в Русия, пише Agra Europe. Всъщност те са били изолирани от руския пазар през последните шест месеца. Русия забрани вноса на свинско месо от Литва и Полша заради случаи на африканска треска по свинете и с това спря около 25% от износа на ЕС.

Седмици след влизането на забраната в сила цените на свинското месо в ЕС паднаха значително и предизвикаха призиви към ЕС да се притече на помощ на производителите. Останалите свиневъди в ЕС обаче останаха незасегнати от забраната, тъй като разчитат на пазари в Азия. Последните статистически данни на Европейската комисия показват, че износът на свинско месо за периода януари-май 2014 г. е паднал само с 8%, а очакванията за следващите месеци са още по-добри. При най-засегнатите от забраната държави Литва и Полша спадът е съответно с 42% и 75%.

Азиатският пазар тук е ключов: износът за Япония се е увеличил с 46%, за Южна Корея – с 84%, а за Филипините – със 70%. Продажбите за САЩ са скочили с 50%, а за Австралия доставките са с 18% повече, за Ангола – с 16% повече.

Според анализатори способността на производителите на свинско месо да се адаптират към загубата на най-важния си пазар е повлияна в положителна посока заради проблемите, които САЩ и Япония заради болестите по животните. В същото време удължаването на руското ембарго върху вноса няма да доведе до наводнение на световните пазари със свинско месо от други доставчици. Доставките на свинско месо от САЩ едва от скоро са на руския пазар, а Бразилия няма голям капацитет да увеличи производителността си. Това оставя Канада като единствения доставчик на свинско месо, който остава да търси нови пазари за реализация на продукцията си.

Намирането на пазари за плодовете и зеленчуците на ЕС може да бъде по-трудна задача, отколкото в случая със свинското месо, коментират анализатори.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА