Как да спасим насажденията от голи охлюви?

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

В рамките на кампанията си за екологично земеделие неправителствената организация “Грийнпийс” предоставя съвети как да бъде разрешен проблемът с охлювите в градината. Ето какво организацията съветва с цел превенция разпространението на голи охлюви в градината:

  • Променете графика за поливане: голите охлюви обичат влага и са най-активни през нощта. Започнете да поливате много рано сутрин, вместо вечер. Забележка: поливане, когато има ярка слънчева светлина, не се препоръчва, тъй като капчиците вода функционират като лупа и могат да изгорят листата.
  • Осигурете препятствия, които охлювите не биха могли да преминат лесно, включително поръсване с песъчинки или пясък от черупки, борови иглички, натрошени черупки от яйца, дървени стърготини, плява, дървесна пепел, доломит, утайка от кафе (колкото повече кофеин, толкова по-добър ефект). Комбинация от тях също е препоръчителна.
  • Защитете младите растения с остра ограда около тях, като например пластмасова бутилка или гърне без дъно, така че охлювите, които особено много обичат сочни, млади растения, няма да могат да им навредят преди те да са станали достатъчно силни.
  • Засадете цветя около Вашите зеленчукови парцели, които да „изгонят“ охлювите далеч от зеленчуците, защото те или не ги харесват (напр. градинска лобелия, латинка, чубрица, мента или лайка) или ще им послужат за храна и ще отвлекат вниманието на охлювите от Вашата маруля. Наблюдават се добри резултати особено при цветята от семейството на туртата, тъй като охлювите се наяждат с тях, преди да достигнат марулята скрита отзад.
  • Възползвайте се от биологичното разнообразие и създайте среда, за да привлечете представители на фауната, които ядат охлюви: дроздове, свраки, врани, скорци, косове, таралежи, бръмбари, стоножки, земеровки, жаби, гущери, някои видове змии с пръстеновидни окраски около врата и слепи червеи обичат да похапват охлюви. Това се отнася и за някои насекоми (напр. бръмбари, светулки, ларви на водни кончета), някои паяци и паякообразни (напр. дългокраки).

Събирането на охлювите също е ефективно. От “Грийпнийс” посочват, че понеже са активни през нощта, охлювите ще се появят на свечеряване, и това е най-доброто време за събирането им. Влажното време също благоприятства събирането. Събраните охлюви могат да бъдат пуснати в отдалечени площи, от където няма да се върнат. Така ще могат да продължат да осъществяват ролята си в екосистемата. Друга опция е да бъдат дадени за храна на кокошки и патици.

Снимка: Greenpeace

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА