Как да имаме зелена градина и през зимата

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Зимата е сезон в който отглеждането на различни култури е много трудно. Календарът отбелязва тези месеци като „неприятелски“ за зеленчуците в градината. Когато мразовитият сезон дойде, красивата и вкусна градина умира. Някои хора мислят, че след лятото или пролетта не могат да имат пресни домашни зеленчуци – това не е вярно. Възможно е да имате разнообразие от вкусове през зимата. Ако искате топлолюбливи, като домати или чушки, най-добре е да използвате парници. Ако не разполагате обаче с изолирани помещения, все пак може да се насладите на разнообразие от зеленинки в малка зимна градинка.

Ето и едни от най-любимите растения, които растат дори и при най-ниски температури са:

Лук

Лукът се справя и в студ и в дъжд. Той може да се засади от семена или от резници, в саксия или директно в земята. Всички видове лук може да бъдат отглеждани през зимата, включително праз .

Магданоз

Магданозът е фаворит в гурме ястията. Тази подправка е чудесна за салати, супи и тестени изделия. Всички сортове на растението растат целогодишно, дори къдравият магданоз.

Маруля

Марулята е вид растение от семейство Сложноцветни. Листният зеленчук най-добре вирее на сянка, зимните реколти от него не са никак малки. Марулята може да се засее в саксия или директно в ландшафта.

Спанак

Спанакът е нежна култура, привличаща много вредители. Добрата новина е, че повечето не излизат през студените дни, пише dengarden. Човек дори може да има доста добра реколта от зимния едър спанак. Всички сортове спанак растат добре през зимата.

Чесън

Чесънът развива най-добър вкус през зимата. Най-добре е да сте засадили луковиците през есента, а след това те ще растат и ще се разширяват през зимата. Може да изберете сорта спрямо предпочитанията – едър или по-дребен, на пазара може да бъде открит всеки вид без проблем. Луковичният зеленчук е  любим в много кухни, хубавото е, че може да имате пресен чесън целогодишно.

Без проблем може да се отглеждат през зимните месеци и зеленчуци като моркови, репички, зеле, брюкселско зеле, броколи и рукола.

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА