Публичната лекция на проф. Кристофър Фийлд “Бедствията и климатичните промени – какво да очакваме?” се състоя снощи в София пред препълнена зала. Събитието стана факт благодарение на организаторите от българското училище за политика „Димитър Паница”.
Кристофър Фийлд е професор по интердисциплинарни изследвания на околната среда в Станфордския университет, директор и основател на катедрата по глобална екология на Института за наука “Карнеги”. Той е съпредседател на работна група II на Междуправителствената експертна група по климатични промени и един от авторите на доклада “Управление на рисковете от екстремни явления и бедствия за по-добра адаптация към климатичните промени”. Член е на няколко научни общества, в това число и на Националната академия на науките на САЩ.
Три бяха основните моменти в лекцията на проф. Кристофър Фийлд – в какво се изразяват климатичните промени днес, какво е било направено до момента и какво можем да постигнем в посока адаптация и смекчаване на последствията от тях. По думите на проф. Фийлд няма съмнение, че живеем във време на промяна на климата и тази промяна се изразява в различни аспекти, някои от които са повишаване на средногодишните температури, покачване на нивото на Световния океан, промяна в количеството и интензитета на валежите. Ясно е човешкото влияние върху климатичните промени, обърна внимание професорът и посочи, че въпросът сега е как можем да вземем най-разумните решения.
Климатичните промени вече вземат своите жертви, каза Фийлд и даде пример с наводненията в България. Той посочи, че уязвимостта към тях е висока в световен мащаб като поясни, че уязвимост означава липса на готовност. Професорът наблегна на факта, че измененията в климата са пряко свързани с хранителната и енергийната сигурност, както и с финансовата стабилност и наличието на достатъчно питейна вода.
Проф. Кристофър Фийлд няколко пъти в своята лекция посочи огромната роля, която имат инвестициите по отношение противодействието на измененията в климата. По думите му, инвестициите могат не само да отговорят на климатичните промени, но и да са двигател на икономиката. Влагането на средства в енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници са част от възможните варианти.
Адаптацията, смекчаване на последствията и икономическото развитие са различните страни на една монета, обобщи Фийлд.
Анета Стефанова