Има потенциал да се произвеждат бавно растящи бройлери

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

Производството на бавно растящи бройлери е с добри перспективи по отношение реализацията на пазара. Към момента Франция има опит в отглеждането на разплоден материал за тях, посочи председателят на Съюза на птицевъдите в България проф. Димитър Белоречков по време на двудневна научно-приложна конференция, организирана от Селскостопанска академия като част от международни инициативи свързани с председателството на България в ЕС през 2018 г.

Биологичното производство на птиче месо също е с потенциал, защото ако няма пазар в България, то има в други държави от ЕС. Изискванията свързани с него обаче са трудно изпълними, посочи още той.

България е един от големите производители на разплодни яйца за бройлери. Над 50% от произведените яйца за разплод отиват за износ. „Нашият пазар бе много широк в Ирак и Близкия изток, но с промените там основният път през Турция бе ликвидиран. От ембаргото в Русия също имаме известен удар, защото в следствие на него губим 15 млн. евро годишно.“, обясни проф. Белоречков.

Около 95% от месото на мюларите, които се отглеждат за втлъстен черен дроб, се изнасят във Франция, Белгия и Испания. Това са страните, които не са забранили втлъстения черен дроб.

В миналото България бе голям производител на пуйки, но за производителите стана прекалено скъпо да внасят соя. В следствие на това производството на пуйки намалява ежегодно, съобщи проф. Белоречков.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА