Има напредък в разработването на новата ПРСР, но липсва конкретика

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Явор Гечев: Основна цел пред новата Програма е увеличаване на БВП от земеделие

Има напредък в разработването на новата ПРСР, но липсва конкретика. Това коментираха участници в Тематичната работна група, която проведе днес своето трето поред заседание, на което е представена стратегията – основен елемент на програмата, както и анализът на текущото състояние на сектор земеделие, SWOT-анализът и изведените от него нужди и приоритети.

По мнение на браншовиците обаче, липсва конкретика по основни приоритети, например по отношение на хидромелиорациите, които имат ключово значение, а към момента няма яснота кой ще бъде бенефициент на средствата. Няма изведени конкретики по отношение и на късите вериги на доставки, а това е приоритет, който се адмирира и от земеделски производители и от преработватели. Няма яснота към момента какъв ще бъде подхода при тези вериги, както и кой ще може да кандидатства, коментират още представители от неправителствените организации от сектора.

В документите, които са представени днес липсват ключови дефиниции на приоритетни направления за ПРСР след 2014., категорични са от земеделския бранш. Според тях например от стратегията и анализа не става ясно какво е иновации и съответно дали те ще бъдат на ниво стопанство или пък става въпрос за взаимоотношения между науката и бизнеса и какъв начин искат да бъдат регламентирани.

По отношение на мерките, които ще бъдат избрани от тези, които са предложени в проекторегламента за развитие на селските райони, участниците в тематичната работна група коментираха пред Агрозона, че най-вероятно ще се наложи след 2014 година да прилагат всички мерки, съдейки по изведените приоритети на Програмата.

Предложената дефиниция за селски район среща недоволството на общините, които остават извън обхвата на предложеното определение, поясниха браншовиците. По време на заседанието е подчертано, че по отношение на частните мерки ще могат да се определят населени места, независимо от факта, че се намират в общини, които не са селски район, за да може населени места и села, които са около градски ареали да кандидатстват по частните мерки за диверсификация на земеделските дейности.

„Ефективно усвояването на средствата от новата ПРСР е сред дългосрочните приоритети, които си поставяме”. Това заяви зам.-министър Явор Гечев и допълни, че МЗХ има ясен подход към приоритетите за новата ПРСР. От пресцентъра на земеделското ведомство разпространиха информация за залегналите в стратегията национални приоритети, които за периода 2014-2020 г. целенасочено ще се осъществяват. Сред тях са многостранна и ефективна подкрепа за малките стопанства, подкрепа за младите земеделски производители, подкрепа за секторите на плодовете, зеленчуците, етерично-маслените и медицински култури, животновъден сектор, напояване, агроекологични дейности, включително биологично земеделие, иновации в земеделието, запазване и укрепване на позициите в зърнопроизводството. „Имаме решимост да покажем интегриран подход към новата програма. Искаме в края на периода 2014-2020 г. да имаме реален ръст на БВП от земеделие”, бе категоричен зам.-мистър Гечев.

При разработването на програмата ще се обърне внимание и на два други важни акцента. Обмислят се възможности за облекчаване на процедурите при кандидатстване по отделните мерки и увеличаване на възможността за използване на финансови инструменти, които да улеснят достъпа на бенефициентите до финансиране. По този начин се очаква програма да стане много по-достъпна и ефикасна по отношение на усвояемостта.

Всички участници в тематичната работна група могат да дадат предложения за подобряване на анализа за определяне на нуждите и приоритетите, съгласно правилата на тематичната работна група.

 Това което предстои през август месец е сформиране на по-малки тематични работни групи по приоритети и по мерки, така че през септември вече да са определени мерките и да може да се прецизира конкретиката по прилагането им.

Петър Лазов

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА