Хлорирано пилешко нахлува във Великобритания след „Брекзит“

Кирил Александров
Кирил Александров
4 Минути

Неопределеността на тарифите и обменните курсове след “Брекзит” може да изложи Великобритания на “значителни и непредсказуеми” промени в цените на хранителните продукти, както и на опасни храни, като например измити с хлор пилета.

Института за фискални изследвания (IFS) подчертава “голямата несигурност”, която Брекзит ще нанесе върху британските търговски споразумения. IFS предупреждава за последиците от напускането на ЕС без споразумение за свободна търговия и връщането на тарифите на Световната търговска организация (СТО). В този сценарий Великобритания не може да определи тарифи, които да разграничават търговските партньори. Страната ще трябва да договори споразумение за свободна търговия или да предостави на развиващите се страни уникален достъп до пазара, за да може да направи това. Без споразумение Обединеното кралство ще постави  тарифи върху вноса от ЕС, или ще наложи нулеви такива на всички членове на Световната търговска организация (СТО).

o-ALAN-HUDSON-CHICKEN-FARMER-facebook

САЩ откриват нов пазар за хлорираното пиле

Ако се стигне до този вариант цената на вносната храна от ЕС ще се увеличи. Още по-обезпокоително е, че може да възникне вероятност Великобритания да приеме по-евтин импорт, който не отговаря на действащите регулаторни стандарти на ЕС. Такава продукция например са  хлорираните пилета. “Ако Обединеното кралство престане да бъде пълноправен член на единния пазар на ЕС, то ще може да прилага различни регулаторни стандарти върху вноса на храни, което ще доведе до възможността за нахлуване на досега забранени продукти като хлорирано пиле”, твърдят от Световната търговска организация .

Употребата на разтвор от хлорен диоксид върху птиче месо се използва за намаляване на разпространението на салмонела. Това е практика, приета в САЩ, но забранена в Европа. Премахването на забраната за хлорирано пиле ще позволи бързо сключване на търговска сделка между Великобритания и САЩ, която е и най-големият експортен пазар на Обединеното кралство, според британския търговски секретар Лиъм Фокс. Докладът за разликите в цените между хлорираните американски пилета и тези в ЕС твърди, че американският тип е  по-евтин и би намалил цените във Великобритания с  21%. Храната е чувствителна към увеличенията на тарифите в сравнение с други сектори, тъй като около 30% от закупената от потребителите на Кралството храна се внася от ЕС.

chicken

Паундът вдига цените

Института за фискални изследвания изразява безпокойство и относно това, как “Брекзит” ще засегне стойността на паунда и вносната цена на хранителни продукти. Налице са доказателства, че стойностите на производител са се увеличили след референдума за напускане на ЕС. Потребителската цена на храната спрямо общото потребителско равнище първоначално спадна след гласуването, но започна да се увеличава в края на 2016 г. Ако и паундът спадне, то това ще доведе допълнително до напрежение в пазара. Данните, предоставени от IFS, констатират, че стойността на храната са скочили с 15% по време на последната голяма девалвация през 2007 и 2008 г., когато валутата се обезцени с 21%. Макар че се наблюдават други фактори, това показва чувствителността на продукцията към обменните курсове, посочва IFS.

Производители като Nomad и PepsiCo приписват на „Брезкит“  увеличението в цените на техните продукти. Според тях това се дължи на ръста в стойността на суровините. Поддръжниците на Brexit пък претендираха , че стойностите на хранителните продукти ще намалеят, тъй като високите тарифи за стоки, внасяни извън ЕС, са отстранени.

 

ЕТИКЕТИ:
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА