Без европейски средства половината птицевъден сектор фалира

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Европейските помощи са ключови за развитието на птицевъдния сектор. Ако те спрат, модернизацията в производството ще изостане и повечето европейски страни ще станат неконкурентоспособни. Това коментира пред „Агрозона“ проф. Димитър Белоречков, председател на Съюза на птицевъдите в България. „Ако не съществуваха европейските програми, може би притецевъдството щеше да изостане и по-голямата част от фирмите да фалират. Това, което направихме ние благодарение на програмите, дори и на САПАРД, дадоха възможност да се модернизира сектора. Сега в момента множеството предприятия са над средните нива на ЕС, в някои отношения и по-добри. За тези програми може да говорим само с добри думи“, категоричен е проф. Белоречков.

o-ALAN-HUDSON-CHICKEN-FARMER-facebook

Модернизацията иска постоянни инвестиции

След 2020 г. ако не продължи европейското финансиране ще спре модернизацията, а това е неограничен процес по време. В птицевъдния сектор ежегодно се появяват нови изисквания за техническо оборудване и новости, които без средства не могат да се изпълнят. „Има регламенти и директиви, които водят до подобряване на състоянието на самото производство, а същевременно производителите се модернизират, проявяват хуманно отношение към животните и  подобряват качеството на продукцията. Трябва да сме наясно, че ако след 2020 г. спрат парите от Европа, тогава не само у нас, а и  в по-голямата част от Европа ще спре прогреса. Ще изостанем от тези страни, които имат по-големи възможности, каквито са САЩ, Китай, а скоро такава ще стане и Великобритания“.

И въпреки, че секторът е напреднал значително след приемането на Бълария в ЕС, то той далеч не е успял да се възползва от всички предложени възможности, категоричен е председателят на Съюза на птицевъдите. „С годините интересът на всички отрасли нарасна към  фондовете, влязоха фермери и фирми, които използваха парите нерационално. Така тези, които ги заслужаваха не успяха да вземат повече пари. Имаше много ограничения в това отношение и в следващия период трябва да се мисли повече в тази посока“.

Kokoshki nosachki

Липсата на наука ни лишава от гласност в дебата за ОСП

Каквито и промени да се направят в ОСП те трябва да бъдат дълбоко обмислени. В прогнозите и идеите за новия период, България е по-слаба, тъй като те обикновено се правят от страните по-стари членки на ЕС, смята Димитър Белоречков. „Ние може да очакваме само прогнозите, но трудно ще повлияем на бъдещето на ОСП. Ще трябва да се доверим на специалистите и научните работници от напредналите страни. Не изключвам в даден отрасъл или момент да има и наши предложения, но е много трудно да се прогнозира какви ще бъдат те. Не сме от водещите страни нито по обем на производство, нито по качество, нито по научен продукт, тъй като в последните 30 години научния сектор у нас беше останал на заден план и това оказва голямо влияние върху напредъка, който би трябвало да изтъкнем като предимство в едни такива дискусии. Ние не сме водещи в науката и не можем да претендираме за голяма гласност при дебата за ОСП след 2020 г.“.

Life_Sciences

Според проф. Белоречков България трябва да се надява, че ОСП ще се електронизира и администрацията ще започне да работи в подкрепа на фермерите. Самата ОСП няма как да се опрости, категоричен е той. За сметка на това обаче ние трябва да разчитаме на специалистите и фирмите, които работят върху подготовката на проекти, защото за последните два периода се обучиха много специалисти.

 

АгрозонаОще коментари за бъдещето на ОСП четете в новия брой на списание “Агрозона

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА