ЕС има 355 000 тона запаси от сухо мляко

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Запасите от сухо мляко в ЕС в края на септември 2016 г. възлизат на 355 000 тона. Ще отнеме между две и три години то да бъдат изкупено. Това голямо количество е обусловено от спада в цените на суровото мляко през 2016 г. в ЕС, довело до преработване на част от суровината в нискомаслено сухо мляко. Поради голямото предлагане сухо мляко на интервенционни цени през пролетта лимитите за публично складиране бяха увеличавани няколко пъти. Това се казва в доклад за млечния пазар на Центъра за икономически анализи в селското стопанство (САРА).

milk
В ЕС се предлага повече прясно мляко

Според експертите кризата в млечния сектор от последните две години е предизвикана от съчетанието на комплекс от фактори, като свръхпредлагането на мляко на световния пазар и забавянето на вноса на Китай и ембаргото от Руската Федерация. Промени на макро ниво, като валутните курсове и спада в цената на петрола оказват натиск към понижение на цените на суровините. Обръщането на тренда и увеличение при млечното стадо в Съюза за първи път от 40 години, също оказва влияние, чрез увеличаване на предлагането.

Ефектът от промяна на политиката на съюза е забележим по намалението на разликата в цените между световния пазар и ЕС. Ползата от тази политика е най-вече за продукти с по-висока добавена стойност. Но от големите колебания на цените са засегнати доходите на всички фермери.

До 2018 г. средната цена на суровото краве мляко не се очаква да премине 32 евроцента за килограм, тъй като освобождаваните количества сухо мляко от публично складиране ще действат ограничаващо на растежа.

milk belt
Очаква се производството на мляко в ЕС да се концентрира в така наречения “млечен колан”

Силната връзка между цените на маслото и сухото мляко на европейския и световния пазар се очаква в бъдеще да доведе до нови ценови колебания. Според специалисти в средносрочен (десет годишен) период в ЕС ще намалее консумацията на пакетирано мляко, а ще се увеличи потреблението на масло и сирена, включително и за индустриална употреба. Търсенето в световен мащаб ще нараства най-вече в Африка, Китай и Индия. Очаква се ЕС да се превърне в най-големия износител на млечни продукти в света, с около 25% от експорта, като изпревари Нова Зеландия към 2026 г., най-вече при сухите млека, адаптираните млека и сирената.

Млечното стадо в ЕС до 2018 г. вероятно ще намалее (с изключение на Ирландия) до около 22 милиона крави, но ще се увеличава продуктивността на животните. Предвижда се все по-голяма част от производството на краве мляко да се концентрира в т. нар. “млечен пояс”. Разрастването на стадото ще бъде ограничено от изисквания свързани с емисиите.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА