Една трета от селските кметове в Полша са жени

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Полските жени на село са много активни на ръководни постове в селските райони. 60% от жителите в селските райони на Полша са жени и женското представителство на кметски постове е на нежния пол. Данните са от изследване на хиляди домакинствата в Полша, направено от проф. Агниешка Вжохалска от Института по икономика на селското стопанство и продоволствие (IERiGZ-PIB) във Варшава, Полша. Тя е един от лекторите на юбилейна българо-полска научна конференция в София на тема “Структурни промени в земеделието и селските райони на България и Полша в рамките на ОСП – 10 години научно и изследователско сътрудничество”.

Още по-любопитно е, че женското представителство се запазва в кметства, които се управляват от жени, т.е. има приемственост и жените поемат ръководни постове в наследство една от друга.

Населението в селските райони на Полша намалява, както е и у нас, показва още изследването. Преди години инициативите за развитие на селата бяха предимно в ръцете на мъжете, а сега относителният дял на жените с висше образование е по-висок в сравнение с преди 10 години и те по-често поемат в ръцете си подобни инициативи.

В демографско отношение структурата на селските райони също се променя. От една страна се наблюдава отлив на жители от селските райони към града. От друга страна има млади хора, които се връщат в селата. Големите градове се разрастват все повече и се доближават до селата, близки до тях. Хората са мобилни и имат възможност лесно да избягат в селата.

„Надявам се младите хора да продължат плодотворното сътрудничество, което ние изградихме през последните 10 години. Надявам се те да продължат да правят докторски степени, да се развиват, да пишат статии в сътрудничество с български учени.“, каза проф. Агниешка Вжохалска.

Конференцията бе открита от проф. д-р Димитър Николов, директор на Института за аграрна икономика в София. Приветствени речи произнесоха проф. дин. Анджей Ковалски, директор на IERiGZ-PIB във Варшава, Ярослав Годун, Директор на Полския институт в София, проф. д-р Христина Анчева, ректор на АУ-Пловдив, представители на Министерство на земеделието и храните.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА