България и Румъния с най-малко инсталации за биогаз в Европа

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

България и Румъния са на последно място в Европа по производство на биогаз. В двете държави има по 11 такива съоръжения, а само Сърбия е след нас със 7 на брой. Това показват данните на Европейската асоциация по биогаз за 2015 г., съобщават от Центъра за аграрно развитие.

У нас големи инвестиции през 2015-2016 г. са реализирани в биогаз инсталации, разположени в Южна България. Едната е близо до главен път Пловдив – Карлово, в землището на село Черноземен, а другата в биогаз централа край град Ямбол. Друга по-значима инвестиция е тази на германския концерн Шмак Биогаз, който реализира проект за 500 KW биогаз централа в село Велковски, община Габрово, а компанията е част от Viessmann Group.

Към момента инвестициите в производство на биогаз в България са главно от страна на чужди компании от Западна Европа, но все още липсват инициативи за достатъчно инвестиции в нови инсталации главно заради затруднения във финансирането и административните процедури.

Производството на биогаз е алтернативен източник на доходи за селските региони, но най-вече на енергийна независимост спрямо конвенционалните източници на енергия.  За пример, производството на биогаз в Германия осигурява електирчеството на около 4 млн. домакинства и няколко хиляди големи животновъдни ферми.

В началото на Октомври 2016, правителството на съседна Румъния прие план за инвестиции в биогаз инсталации на стойност 100 млн. EUR. Част от средствата ще бъдат финансирани от Европейския  фонд за регионално развитие, а също така и от националния бюджет. Целта е насърчаване на производство на зелена енергия и увеличаване на енергийната независимост.

Стимулирането на инвестиции в производство на биогаз в България изисква няколко фундаментални условия, изтъкват от Центъра за аграрно развитие:

– стабилна законодателна и правна рамка

– улеснени и прозрачни процедури ( разрешителни, сертификати, инженеринг и др.)

– облекчен достъп до инвестиционно финансиране

– обучение на фермери, за ползите и възможните доходи от производство на електричество и топлинна енергия

– осигуряване на публични субсидии и зелени сертификати

– привличането на общините като участник в преработката на отпадъци, извън селскостопанските

Източник: European Biogas Association

biogas-evropa

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА