България е 55-та в света по икономическа свобода

Лилия Александрова
Лилия Александрова
6 Минути

България подобрява с 1,1 точки резултата си в класацията на фондация Heritage за икономическа свобода. С резултат от 66,8 точки страната ни се класира на 55-то място от 186 държави – сред страните с умерена икономическа свобода, пише investor.bg.

От европейските държави страната ни е 26-та по икономическа свобода, като резултат ѝ е под средното за региона. През миналата година България бе класирана на 61-во място в света и на 28-мо място в Европа.

През последните пет години оценката за икономическата свобода в страната ни се е подобрила с приблизително 2 пункта благодарение на по-отворената инвестиционна среда, подобрението на фискалните перспективи, ниската инфлация и намалените възприятия за корупцията. Ръстове са отчетени при шест от десетте фактора, по които е оценявана страната ни, и особено по отношение на инвестициите и паричната свобода.

По-добрият резултат за 2015 г. според авторите на изследването се дължи на постигнатия напредък по отношение свободата на инвестиции, свободата от корупция и паричната свобода, който компенсира влошената свобода на бизнеса и на труда заради затегнати регулации, посочва се в резюмето за България.

България е предприела мерки за по-ефективен контрол на бюджетния дефицит и публичния дълг, но са необходими допълнителни реформи за постигането на по-широка свобода и растеж. В класацията се акцентира върху необходимостта от съдебна реформа и гарантирането на независимостта на съдебната система, както и борбата с корупцията.

Индикаторите

Що се отнася до върховенството на закона, леко подобрение е отчетено при индикатора „свобода от корупция“, докато при имотните права не е регистрирана промяна. „Корумпираната и непоследователна публична администрация, слабата съдебна система и организираната престъпност продължават да възпрепятстват икономическите перспективи пред България. Трафикът на хора, наркотици и контрабандата допринасят за корупцията“, посочва се в доклада.

По отношение на показателя „фискална свобода“ се отчита влошаване, докато правителствените разходи остават без промяна. Като предимство се изтъкват благоприятната данъчна система и непроменените равнища на данъчно облагане.

Отчетено е влошаване на свободата на бизнеса и на свободата на труд, но подобряване на индикатора „парична свобода“. „Като цяло регулаторната рамка подкрепя предприемаческата активност. Стартирането на бизнес отнема по-малко време и е елиминирано изискването за минимален капитал. Въпреки това, придобиването на лицензи отнема над 3 месеца. Допълнителни реформи са необходими и на пазара на труда. Въпреки че повечето цени се определят от пазарните сили, субсидиите в земеделието изкривяват цените на земята“, посочва се в доклада.

Подобрение се отчита и при индикаторите „свобода на търговията“ и „свобода на инвестициите“, докато финансовата свобода остава без изменение. Основната критика е, че регулаторната и съдебната системи в страната са основните пречки пред чуждестранните инвеститори.

Икономическата свобода по света

Лидер по икономическа свобода за поредна година остава Хонконг, макар и резултатът на мегаполиса да се влошава с 0,5 пункта до общо 89,6 точки. На втората позиция остава Сингапур с 89,4 точки, а Нова Зеландия е трета с 82,1 точки, което е с 0,9 пункта по-добър резултат в сравнение с предишната класация. В първата петица попадат още Австралия и Швейцария, а топ десет се допълва от Канада, Чили, Естония, Ирландия и Мавриций.

Естония е и номер 1 по икономическа свобода от държавите от Европейския съюз (ЕС), Следвана от Ирландия, Дания, Великобритания, Литва и Германия.

САЩ заемат 12-то място – в групата на предимно свободните държави, с резултат от 76,2 точки, който се подобрява с 0,7 пункта спрямо предишната класация.

От съседните ни държави Македония е класирана на 53-то място с резултат от 67,1 пункта, като има влошаване с 1,5 пункта спрямо предишната класация. Румъния е след нас – на 57-мо място с 66,6 точки общ резултат, следвана от Турция (70-то място с 63,2 точки), Сърбия (90-то място с 60 точки) и Гърция на – 130-то място, в групата на предимно несвободните икономики, с резултат от 54 точки. Това е и най-ниско класираната държава от ЕС.

На дъното на класацията е Северна Корея с резултат от 1,3 точки, който обаче се подобрява с 0,3 пункта спрямо предишната класация. Страната отбелязва напредък само при корупцията.

Куба е втората най-несвободна икономика с резултат от 29,6 точки, като също има напредък от 0,9 пункта. Трета е Венецуела с 34,3 точки, като страната продължава да затъва в класацията.

Топ десет на най-несвободните икономики се допълва от Зимбабве, Еритрея, Екваториална Гвинея, Туркменистан, Иран, Република Конго и Аржентина.

Световната икономика като цяло се оценява като „умерено свободна“, като средната икономическа свобода в световен мащаб се увеличава за трета поредна година до 60,1 точки. Темповете на подобрение обаче рязко са се забавили в сравнение с миналата година, отчитат авторите на класацията.

Въпреки прогреса, отбелязан в 21-годишната история на индекса на икономическа свобода, броят на хората, живеещи без икономическа свобода, остава висок – 4,5 млрд. души, което е около 65 на сто от световното население. Повече от половината от тези хора живеят в само 2 държави – Китай и Индия. Напредъкът на двете държави по отношение на икономическата свобода е ограничен.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА