Харчим едва по 40 лв. за риба годишно, а европейците 5 пъти повече

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
1 Минути
Това ни поставя на едно от последните места в ЕС

Според Европейската обсерватория на пазара на продукти от риболов и аквакултура, българите харчат по 40 лв. (20 евро) всяка година за морски дарове и риба. Данните са усреднени, но поставят нашата страна на едно от последните места в ЕС.

Европейците средно инвестират в риба и рибни продукти около 200 лв. (110 евро), а най-напред е Португалия с 337 евро на човек в домакинство, съобщава “Черно море”.

Инвестираната от нашенците сума стига за консумацията на едва 7,4 кг морски продукти. Португалците пък се радват на трапеза, в която всяко година има 57 кг морски дарове.

Интересно е, че след нас в класирането са Унгария и Румъния.

За целия Евросъюз през 2017 г. домакинствата са похарчили 56,6 млрд. евро за риба и продукти. Това е върхов резултат от 15 г. насам.

И по този общ показател изоставаме с инвестирани 143 млн. евро за м.г. Въпреки това, ръстът в сравнение с 2016-а, е близо 6%.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама